Jak zarejestrować telefon na kartę

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Kaśka Borek

Jak zarejestrować telefon na kartę

Kaśka Borek

Masz telefon komórkowy na kartę? Przeczytaj, co musisz wiedzieć, aby nie przestał wkrótce działać. Odpowiedzi na najczęstsze pytania w tej sprawie przygotował Urząd Komunikacji Elektronicznej

Ponieważ jest wiele wątpliwości dotyczących obowiązku rejestracji telefonicznych kart prepaid, Urząd Komunikacji Elektronicznej opracował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy kartę koniecznie trzeba zarejestrować?

Nie ma takiego obowiązku. Ale karty kupione przed 25 lipca 2016 r., które nie będą zarejestrowane do 1 lutego 2017 r., operator dezaktywuje.

Gdzie zarejestrować?

Operatorzy rejestrują karty SIM – zarówno te kupione po 25 lipca 2016 r., jak i wcześniej – w swoich salonach. Mogą też powierzyć te czynności pracownikom firm, z którymi współpracują.
Do salonu idź z kartą SIM i dokumentem tożsamości.

Na czym polega rejestracja?

Na wypełnieniu i podpisaniu formularza.

Jak przebiega procedura?

Gdy abonent jest osobą fizyczną (to każdy Kowalski czy Nowak), rejestracja karty polega na podaniu operatorowi:

Dane podajemy przy zawieraniu umowy w formie pisemnej lub elektronicznej.

Czy kartę zarejestrujesz przez internet?

Przepisy nie wykluczają możliwości przekazania danych w formie elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Pamiętajmy jednak, że sprawdzenie, potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną odbywać się będzie za pomocą środków identyfikacji elektronicznej.

Czy kartę można nadal kupić w kiosku, sklepie?

Sprzedaż kart SIM odbywa się na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że możemy ją kupić w dowolnym miejscu – nie ma obowiązku okazywania dokumentu tożsamości. Z tym że karta będzie jednak nieaktywna do czasu jej rejestracji.

Kiedy zadziała karta kupiona u operatora?

Wygląda to tak: operator rozpocznie świadczenie usług telekomunikacyjnych:

Przepisy nie wskazują terminu, w którym taka rejestracja powinna zostać zrealizowana.

Co zrobić, jeśli operator nie ma swojego salonu?

Wirtualni operatorzy umożliwiają rejestrację kart SIM online. Wystarczy wypełnić formularz, za pośrednictwem komputera, i udać się do wybranego punktu współpracującego z operatorem lub czekać na wizytę kuriera.

Jak operatorzy sprawdzą dane osobowe klientów?

Proces weryfikacji i potwierdzenia tożsamości abonenta ustalany jest przez poszczególnych operatorów.
Obowiązek zebrania danych i ich potwierdzenia przed aktywacją usług ciąży na operatorze, a nie na sprzedawcy lub dystrybutorze kart SIM!
Jak wyjaśniają eksperci Urzędu Komunikacji Elektronicznej: dane te muszą być zebrane przed uruchomieniem usługi. Nie oznacza to jednak, że muszą być zebrane już przy zakupie karty SIM.
Potwierdzenia danych abonenta można dokonać elektroniczne lub za pośrednictwem osoby trzeciej, która działa w imieniu dostawcy usług.
Czynności te operator może powierzyć zarówno własnym pracownikom, w swoich salonach sprzedaży, jak i pracownikom firm, które z nim współpracują.

Co robić, gdy ktoś dzwoni lub pisze jako operator?

Jeśli dzwoni lub pisze ktoś, kto podaje się za osobę reprezentującą operatora, nie należy mu ufać! – ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE wyjaśnia: rejestracja karty SIM nie może się odbywać przez telefon ani za pośrednictwem poczty elektronicznej. Może odbywać się jedynie w salonie operatora albo w firmie z nim współpracującej lub po wypełnieniu przez nas formularza online i późniejszym potwierdzeniu tożsamości, na przykład przez kuriera.

źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Ważne informacje

Wyjaśnienie. Po co wprowadzono rejestrację kart
Podstawowym celem było podniesienie efektywności polskiego systemu antyterrorystycznego, a tym samym – zwiększenie bezpieczeństwa Polaków. Obowiązek rejestracji kart SIM ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz kamuflażu przestępcom, także tym zaangażowanym w działalność terrorystyczną. Niektóre państwa UE też mają regulacje nakładające ograniczenia w zakresie możliwości nabycia kart przedpłaconych w punktach obsługowych operatorów telekomunikacyjnych. Obowiązek zbierania danych dotyczących abonentów korzystających z usług telekomunikacyjnych zapisano między innymi w prawie niemieckim, informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nadzór. Czy ktoś będzie pilnował operatorów?
Czy Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie sprawdzał, jak realizowany jest obowiązek rejestracji oraz sprawdzania danych osobowych przy sprzedaży kart? Czy może karać operatorów, którzy nie będą wywiązywali się ze swoich obowiązków w tym zakresie? Tak. Jeśli na podstawie sygnałów i skarg stwierdzi niewypełnianie usług wynikających z przepisów, może zacząć postępowanie wyjaśniające lub kontrolne.

Ostrzeżenie. Uważaj na swoje dane osobowe!
Imię, nazwisko, PESEL albo nazwa, seria i numer dowodu tożsamości – tylko takie dane osobowe może pozyskać osoba rejestrująca naszą kartę prepaid. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni na potrzeby rejestracji kart prepaid nie powinni pozyskiwać kopii dokumentów tożsamości! Przepisy jasno to określają. Operator może jedynie określić sposób dostarczenia tych danych. Pozyskane w procesie rejestracji ksero/skan dokumentu potwierdzającego tożsamość może prowadzić do nadużyć – ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do UKE i do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych napływają sygnały o nieprawidłowościach w związku z nieuprawnionym pozyskiwaniem tych danych. Bądźmy więc uważni i nie zgadzajmy się na takie działania.

Warto wiedzieć

Gdy zdrowie nie pozwala iść do operatora
Sprawdź, jak wtedy wygląda procedura rejestracji karty.
Osoby niepełnosprawne lub starsze też objęte są obowiązkiem rejestracji kart SIM. Czy skoro nie mogą się przemieszczać, tracą możliwość zarejestrowania swojej karty SIM na siebie? Wygląda to tak: potwierdzanie danych możliwe jest za pośrednictwem osoby trzeciej, działającej w imieniu operatora. Może on zlecić czynności związane z weryfikacją innym podmiotom, np. firmie kurierskiej. Podanie danych i ich potwierdzenie może nastąpić drogą elektroniczną. Jeśli dane abonenta, który miał zawartą umowę z dostawcą usług, były już sprawdzane w związku z jej zawarciem, potwierdzenie danych może się odbyć za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnionego przez operatora. To on decyduje o możliwości zarejestrowania karty SIM przy wykorzystaniu internetu lub telefonu, a następnie potwierdzeniu danych w miejscu zamieszkania abonenta, np. niepełnosprawnego, przez kuriera lub w inny sposób niż wizyta w salonie.

Gdy telefon na kartę ma nastolatek
Co z niepełnoletnim? Czy on zarejestruje kartę na siebie?
Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat (młodzież między 13. a 18. rokiem życia), mogą zarejestrować kartę prepaid na siebie. Aby rozpocząć świadczenie usług, operator musi potwierdzić zgodność danych na podstawie aktualnego dowodu tożsamości.

Jak zarejestrować, gdy telefon jest firmowy?
Rejestracja także polega na podaniu operatorowi danych.
W przypadku abonenta, który nie jest osobą fizyczną, trzeba podać: 1) nazwę, 2) numer identyfikacyjny REGON lub NIP lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, ewidencji działalności gospodarczej albo w innym właściwym rejestrze.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.