Jak zrzucić zbędne kilogramy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Patrycja Wacławska (opr.) [email protected]

Jak zrzucić zbędne kilogramy

Patrycja Wacławska (opr.) [email protected]

Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Każdy z nas – niezależnie od masy ciała, wyglądu czy wieku – może z tej okazji uważniej przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i zadać sobie pytanie: co mogę zmienić na lepsze? To dobra okazja, żeby podkreślić, że leczenie otyłości i nadwagi to bardzo złożony proces, który wymaga od pacjenta zmiany całego stylu życia.

Problem otyłości z każdym rokiem dotyka coraz większej liczby osób. Choć w „dietach cud” można przebierać do woli, w statystykach nie widać ich efektów. Jak się okazuje, od 2005 do 2015 roku odsetek otyłych w przedziale wiekowym 18–74 lata wzrósł w Polsce o ok. 7 proc. Tymczasem, jak wynika z badania „Polacy na diecie”, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie kampanii Zarządzanie Kaloriami, 44 proc. Polaków było kiedykolwiek na diecie odchudzającej. Dlaczego zatem nie chudniemy?

Leczenie otyłości to zatem nie tylko niskokaloryczna, zbilansowana dieta, ale również regularne jedzenie posiłków, jedzenie śniadań, wypijanie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna, ale też bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu.

– Być może dzieje się tak, ponieważ Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, co naprawdę znaczy czy powinno znaczyć „odchudzanie”, które profesjonaliści wolą nazywać leczeniem nadwagi i otyłości. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, a zatem wymagający kompleksowej terapii. Powrót do pożądanej masy ciała to proces, który powinien być przeprowadzany w sposób zrównoważony. Co ważne, obejmuje on nie tylko dietę! To zmiana całego naszego stylu życia, w który wchodzi również aktywność fizyczna, to jak spędzamy wolny czas. Często konieczna jest również pomoc psychologiczna, bo wiele zależy od motywacji pacjenta – tłumaczy dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jak zrzucić zbędne kilogramy
123rf

Leczenie otyłości to zatem nie tylko niskokaloryczna, zbilansowana dieta, ale również regularne jedzenie posiłków, jedzenie śniadań, wypijanie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna, ale też bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu. Należy zaznaczyć, że chodzi nie tylko o sport, ale również o to, żeby wieczór spędzony na kanapie zamienić na spacer, zabawę z dziećmi na świeżym powietrzu. Ważne są nawet małe, ale trwałe zmiany: schody zamiast windy, rower zamiast samochodu czy przejście jednego przystanku w drodze do pracy.

Tymczasem Polacy mają problemy z codziennymi dobrymi nawykami. Jak wskazuje badanie „Polacy na diecie”, sytuacja wygląda najlepiej, jeśli chodzi o jedzenie ciepłych posiłków – 77 proc. deklaruje, że jada je codziennie. Tylko trochę gorzej wypadły śniadania – najważniejszy posiłek dnia je codziennie 75 proc. ankietowanych. Niestety, zdecydowanie za mało pijemy – nieco ponad połowa Polaków (54 proc.) wypija codziennie właściwą liczbę płynów. Jadamy nieregularnie: tylko 44 proc. deklaruje, że codziennie jada regularne posiłki, co 3–4 godziny. Aż 61 proc. co najmniej kilka razy w tygodniu dojada między posiłkami.

Gorzej jest, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Prawie połowa Polaków (49 proc.) nie wykonuje praktycznie żadnej dodatkowej aktywności fizycznej, jak basen, jazda na rowerze czy fitness. Trochę lepiej jest, jeśli chodzi o aktywne spędzanie wolnego czasu (np. spacer, zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu itp.) – 60 proc. deklaruje, że robi to kilka razy w tygodniu.

– Sytuacja wygląda zapewne gorzej niż w tych deklaracjach, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aktywność fizyczna to taka, w której zwiększa się liczba uderzeń serca na minutę. Spacer – dla osoby o prawidłowej masie ciała – nie powinien być postrzegany jako aktywność fizyczna, niemniej może być ważnym elementem i pierwszym krokiem dla kogoś, kto zaczyna zmianę swoich nawyków dotyczących stylu życia. Dla osób otyłych często na początku jest to jedyna możliwa aktywność. Dopiero, kiedy uda im się zmniejszyć początkową masę ciała i marsz przestanie być dla nich męczący, mogą próbować bardziej zaawansowanych aktywności, jak rower czy ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające – mówi dr Agnieszka Jarosz.

Najważniejszą kwestią, którą powinny zapamiętać osoby chcące wyleczyć się z otyłości lub nadwagi, jest fakt, że zmiany, które wprowadzamy, to nie zmiany na chwilę. Dieta na tydzień czy dwa niczego nie zmieni. Skuteczna walka z otyłością to zmiana stylu życia już na zawsze – powrót do starych nawyków żywieniowych i innych będzie bowiem skutkował powrotem do dawnej wagi.
aaa

Badanie „Polacy na diecie. Co wiemy na temat zbilansowanej diety i zrównoważonego stylu życia” zostało zrealizowane na próbie 1.065 osób w dniach 3–12 września 2016 przez agencję SW RESEARCH metodą mix-mode: 70 proc. próby pochodziło z wywiadów on-line, a 30 proc. próby z ogólnopolskiego badania telefonicznego na próbie mieszkańców w wieku 50+ z terenów wiejskich.

Patrycja Wacławska (opr.) [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.