Alicja Cichocka-Bielicka

Jak ZUS tropi lewe L4? Po zakupy do sklepu możesz iść, ale na urlop nie jedź

Takie druczki wkrótce znikną z gabinetów lekarskich, od 1 grudnia elektroniczne L4 będą obligatoryjne Fot. Polska Press Takie druczki wkrótce znikną z gabinetów lekarskich, od 1 grudnia elektroniczne L4 będą obligatoryjne
Alicja Cichocka-Bielicka

Remont mieszkania z malowaniem i kafelkowaniem już specjalnie nie zaskakuje, ale nieczęsto zdarza się żeby na chorobowym startować w zawodach siłowych. Takie oszustwa wykrywają kontrolerzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie.

Rząd ma nowy pomysł na usprawnienie kontroli zwolnień lekarskich. Chce żeby ZUS dzwonił lub e-mailował do chorego i zapraszał do lekarza orzecznika, który sprawdzi czy nadal potrzebuje zwolnienia. Teraz długotrwale chorującym wysyła „zaproszenie” tradycyjnym listem, co znacznie wydłuża całą procedurę i wyklucza z kontroli osoby na krótszych zwolnieniach, a czas w przypadku wypłaty zasiłku jest przecież kluczowy.

Lewe zwolnienia to plaga, przez którą państwo traci rokrocznie miliony złotych.

Jak w regionie oszukujemy na L4?

Remont mieszkania na chorobowym to już klasyk. ZUS przyłapał ostatnio chorego na zwyrodnienie kręgosłupa gdy malował mieszkanie. Innego ze złamaną ręką, w gipsie (!) kontrolerzy zastali gdy układał płytki na tarasie. Barwnych przykładów tylko z ostatniego półrocza jest znacznie więcej, a oszustwa coraz częściej wychodzą na jaw dzięki pracodawcom. Jeden z nich przesłał do ZUS zdjęcie pracowników, którzy całą grupą, podczas zwolnień lekarskich brali udział w zawodach siłowych służb mundurowych. Zakład nie zdradza o jaką grupę zawodową chodzi. Szokująca jest inna historia, „chorego”, który wykorzystywał L4 do prowadzenia kampanii wyborczej do rady nadzorczej spółki, agitował z ulotkami przed swoim zakładem pracy. Pracodawca sprawę zgłosił, załączając dowód - długopis „kandydata” na członka rady. Jakiej? Tego ZUS nie ujawnia.

Nadal nie każdy pracownik wie, że jeśli nie dostarczy zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni, za każdy dzień zwłoki będzie mieć obniżoną wysokość pensji, aż o 25 procent. Z tego tytułu kujawsko - poomorski ZUS obniżył chorobowe w I półroczu tego roku prawie 1500 osobom na kwotę prawie 100 tys. zł.

Koniec ery druków L4

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.