Lidia Cichocka

Jaka powinna być idealna zabawka? Mówią eksperci

 Jaka powinna być idealna zabawka? Mówią eksperci
Lidia Cichocka

W Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Zabawka przyjazna dziecku”. Ekspertów zapytaliśmy, jakie cechy musi posiadać idealna zabawka? I czy taka istnieje?


Maciej Obara, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach:
– Każdy przedmiot, który sprawia dziecku przyjemność i z którym nie chce się rozstać, jest zabawką idealną. Może to być pudełko po makaronie lub lśniący statek kosmiczny. To zależy, na jakim etapie rozwoju jest dziecko, zależy, kto się bawi i w co. Jednak bez względu na wszystko idealna zabawka musi mieć partnera i najlepiej, gdy jest nim mama lub tata, a jeszcze lepiej – oboje rodziców. Najbardziej kreatywna zabawka będzie zwykłym gadżetem i wyląduje w kącie, jeśli nie będziemy się nią wspólnie z dzieckiem bawić. W okresie przedświątecznym
rodzice muszą podejmować decyzje ograniczające liczbę zabawek, a nie ulegać reklamom, które atakują z każdej strony. Dziecko bardzo łatwo zindoktrynować reklamami, to nasza rola, by się temu nie dać.

Kinga Krzymowska, tłumaczka języka włoskiego, twórczyni ekokingi.pl producentka dzierganych misiów, nagrodzona w konkursie „Zabawka przyjazna dziecku”:
– Idealna dla każdego dziecka zabawka to miś, taki do przytulenia, do spania, miś, który może odgrywać różne role. Dlatego ja szydełkiem robię misie. Znajomi wiedzą, że wykorzystam każdy szalik czy sweter, by stworzyć kolejnego
misia. To jest idealny prezent i jak widzę, misie daje się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Dostała go nawet przyszła mama. Misie mają różne kolory, ale podobne, bardzo sympatyczne mordki. Dostają imiona – takie, jakie wypadają w kalendarzu. Stworzenie jednego misia zajmuje mi 2 – 3 godziny. Ja misie fotografuję w warszawskich plenerach, bo miś to też podróżnik.

Lidia Cichocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.