Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Klimaniec

Jaki jest koń, każdy widzi. Ale czy wiemy, jak długo powinien ciągnąć wóz?

Kuligi to jedna z popularnych zimowych atrakcji w Beskidach, która jest urozmaiceniem m.in. spotkań okolicznościowych Fot. ARC Kuligi to jedna z popularnych zimowych atrakcji w Beskidach, która jest urozmaiceniem m.in. spotkań okolicznościowych
Łukasz Klimaniec

Regulamin przewozów konnych powstaje w Wiśle. To odpowiedź na dramatyczny finał kuligu. Urzędnicy z Wisły w trosce o zdrowie zwierząt i wizerunek miasta postanowili utworzyć regulamin przewozów konnych na terenie Wisły i Nadleśnictwa Wisła. Wraz z osobami organizującymi kuligi w Wiśle i Istebnej, powiatowym lekarzem weterynarii i przedstawicielem Nadleśnictwa omówili założenia do utworzenia takich przepisów.

To efekt dramatycznych scen, jakie miały miejsce pod koniec lutego podczas kuligu w Wiśle Czarnem, gdy koń o imieniu Shagi, który ciągnął sanie z 14 osobami, padł martwy. Sprawa odbiła się szerokim echem, była komentowana w mediach społecznościowych. Zajmuje się nią prokuratura.

- Kuligi w Wiśle są organizowane bardzo często, biorą w nich udział i wiślanie, i osoby spoza miasta. Nigdy nie było negatywnego sygnału. To, co się stało, było pierwszym takim zdarzeniem - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Podkreśla, że inicjatywa stworzenia takiego regulaminu i jego późniejsze egzekwowanie wyszło od właścicieli koni, którzy organizują kuligi. Zgodnie z nim, wprowadzona zostanie tzw. Karta pracy, która ma zawierać dane konia, godziny pracy (czas jej rozpoczęcia, zakończenia i przerwy), a także liczbę przewożonych osób oraz czas karmienia i pojenia.

- Sam pomysł utworzenia takiego regulaminu jest dobry, ale w jego tworzeniu powinny brać udział także organizacje pozarządowe, zajmujące się obroną zwierząt - uważa Anna Zielińska, wiceprezes Fundacji Viva!, troszczącej się o poprawę losu zwierząt.

Dalej piszemy:

 • czym różnią się przewozy konne w Wiśle a tymi z Morskiego Oka w Zakopanem,
 • jakie są założenia regulaminu,
 • czy regulamin nie będzie martwym przepisem.
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.