Andrzej Gębarowski

Jakie będą podwyżki emerytur w marcu? Znamy odpowiedź

Wielu seniorów dorabia sobie do emerytury Fot. 123rf Wielu seniorów dorabia sobie do emerytury
Andrzej Gębarowski

Jaka będzie w tym roku waloryzacja świadczeń - to pytanie interesuje blisko 7 mln emerytów i rencistów w Polsce. Szczególnie tych, którzy nigdzie nie dorabiają i zdani są jedynie na „gołe” emerytury i renty. Znamy już odpowiedź!

Przypomnijmy, że w minionym roku świadczenia eme--rytalno-rentowe wzrosły o 2,98 proc. Zatem emeryt, który otrzymywał wcześniej 1 tys. zł brutto, w marcu 2018 r. dostał 29,80 zł brutto podwyżki. A jak będzie w marcu 2019 roku?

Przymiarki i ostateczne wskaźniki

Najważniejsza wiadomość jest taka, że po raz kolejny odchodzimy od ustawowej formuły wskaźnika waloryzacji. Rząd zdecydował, że w tym roku waloryzacja nie będzie wyłącznie procentowa, lecz kwotowo-procentowa. Konkretnie: emerytura w marcu 2019 roku nie będzie mogła wzrosnąć o mniej niż o 70 zł brutto (56 zł netto).

A ile wyniesie procentowa waloryzacja? Według wcześniejszych rządowych założeń, inflacja w tym roku miała wynieść 2,6 proc., zaś płace w gospodarce narodowej wzrosnąć realnie o 3,3 proc. Biorąc pod uwagę, że wskaźnik waloryzacji rozumiany jest jako ubiegłoroczny wskaźnik inflacji, zwiększony o co najmniej 20 proc. wzrostu przeciętnego realnego wynagrodzenia (czyli ponad inflację) - wychodziło na to, że tegoroczna waloryzacja przekroczy 3 procent. Według przyjętych planów budżetowych rządu, wskaźnik waloryzacji miał wynieść 103,26 proc. i taki właśnie wskaźnik uwzględniono w licznych wyliczeniach podwyżek w publikatorach.

Okazało się jednak, że niedawno ogłoszony ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie niższy i wyniesie tylko 102,86 proc.

„Zawiniło” przeszacowanie wysokości inflacji oraz niedoszacowanie wysokości wzrostu płac, które to wskaźniki wyniosły odpowiednio 1,8 proc. i 5,3 proc., a nie 2,6 proc. i 3,3 proc. Stąd też niższe od wcześniej zapowiadanych podwyżki. Wynikają one z prostej matematycznej formuły: 1,8 proc. + o,2 x 5,3 proc. = 2,86 proc.

Pamiętajmy jednak, że dotyczą one wyłącznie tych emerytów, których świadczenia są na tyle wysokie, że podwyżki wynikające z niższego wskaźnika waloryzacji przekroczą 70 zł brutto.

Gdzie leży granica? Wynosi ona 2.450 zł brutto. A zatem osoby, które dostają niższe świadczenie, będą musiały się zadowolić 70-złotową podwyżką. Osoby, które otrzymują wyższe świadczenie, skorzystają wyłącznie na waloryzacji procentowej, a ponieważ jest ona niższa od wcześniej zakładanej - stracą.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.