Jakie inwestycje planują gminy Zwierzyn i Stare Kurowo?

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Drzewiecka
Agnieszka Drzewiecka

Jakie inwestycje planują gminy Zwierzyn i Stare Kurowo?

Agnieszka Drzewiecka

Stare Kurowo planuje remont dziurawej ul. Polnej, Zwierzyn kończy ścieżkę rowerową, a zaczyna budowę biblioteki.

Na ulicę Polną w Starym Kurowie mieszkańcy narzekają od lat. Dziury w tej gruntowej drodze są takie, że rowerem czy wózkiem przejechać się czasem nie da, a i samochodem ciężko.

Koszt remontu tej drogi to 2,5 mln. O dofinansowanie w ramach schetynówek gmina stara się od dwóch lat. W budżecie na 2016 r. zapisała na ten cel 1,2 mln zł. Czy druga połowa potrzebnej kwoty zyska z funduszy rządowych? Dowiemy się wiosną. - W tym roku szansę na dofinansowanie mamy większą niż rok temu - mówi wójt Wiesław Własak.

154 tys. zł przeznaczono na budowę sieci kanalizacyjnej przy ul. Cichej

Są tam działki na sprzedaż, które zostaną uzbrojone.
13 tys. zł pójdzie na prace przy wiacie rekreacyjnej przy orliku - zostanie tam utwardzone podłoże. 12 tys. zł - na wyposażenie terenu rekreacyjnego w Pławinie. W Łęgowie za 10 tys. zł kupiona będzie lampa solarna, za 8 tys. zł - siłownia plenerowa, a za 4 tys. zł wiata autobusowa. Siłownia powstanie też w Nowym Kurowie, będzie kosztowała 7 tys. zł.

Gmina przeznaczyła też 242 tys. zł na budowę sieci wodociągowej w Rokitnie. To wkład własny niezbędny, by starać się o dofinansowanie. W sumie potrzeba na ten cel 800 tys. zł. Gmina zamierza przy okazji złożyć wniosek na dofinansowanie wodociągu osady Smolarz. - Jeśli się uda zdobyć pieniądze na te dwie miejscowości, siecią objęte już będzie 100 proc. terenu gminy - mówi wójt Własak. W sumie na inwestycje przeznaczono 1,742 mln zł.

Zwierzyn natomiast szykuje się do budowy biblioteki

Na nową jej siedzibę jest przygotowany plac obok szkoły. - Obecnie biblioteka działa w kompleksie urzędu gminy. Dzięki nowej siedzibie będzie mieć więcej pomieszczeń, aulę - mówi sekretarz gminy Andrzej Wiśniewski. W budżecie przeznaczono na ten cel 300 tys. zł, a to wkład własny potrzebny, by starać się o dofinansowanie na tę inwestycję.

360 tys. zł przeznaczono na dokończenie budowy wodociągu w gminie (w kilku miejscowościach trzeba jeszcze podłączyć niektóre domy). 250 tys. zł pójdzie na remonty dróg gminnych, m.in. utwardzenie drogi w Sierosławicach czy remont w Górkach Noteckich i Brzezince (to wkład własny gminy, która stara się o dotacje na remonty drogowe).

Za 150 tys. zł zostanie w tym roku dokończona ścieżka rowerowa łącząca Zwierzyn i Przysiek - zbudowany zostanie odcinek z Górek Noteckich. Także 150 tys. zł gmina przeznaczyła na termomodernizację urzędu gminy i gminnego ośrodka kultury.
A prawie 90 tys. zł pójdzie na inwestycje na wsiach, m.in. na dokończenie ogrodzenia wokół sali wiejskiej w Błotnie (7 tys. zł), wyposażenie boiska w Górkach Noteckich (8 tys. zł) i siłowni w Sierosławicach (10 tys. zł), wykończenie i wyposażenie altany w Sarbiewie (6 tys. zł) i w Żółwinie (10 tys. zł).

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.