Jakie są zimowe obowiązki właścicieli posesji

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Ilona Burkowska

Jakie są zimowe obowiązki właścicieli posesji

Ilona Burkowska

Wyjaśniamy, kiedy od strony prawnej bezwzględnie trzeba odśnieżać, a kiedy zrobi to za nas gmina. Tłumaczymy, kto ma zadbać o chodnik, kto o drogę i jakie są konsekwencje zimowego niedbalstwa.

- Właściciele domków jednorodzinnych nie dbają o to, by chodniki przed ich posesjami były odśnieżone. W poniedziałek, 11 stycznia, szłam z mężem ulicą. Było bardzo ślisko, nie było niczym posypane. Mąż się przewrócił i boleśnie potłukł. Na szczęście obyło się bez złamań, ale co roku powtarza się ta sama sytuacja - denerwuje się pani Jolanta, Czytelniczka.
Na jej prośbę oraz innych Czytelników przypominamy zimowe obowiązki właścicieli, nie tylko domków.

Kto musi sprzątać

Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach. Dotyczy to wszystkich budynków, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domkami jednorodzinnymi, ale też blokami, szkołami i urzędami.
Obowiązek sprzątania błota, śniegu oraz lodu z chodników wzdłuż posesji mają:

Gdy w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, które zatrudniają firmę dbającą o porządek.

Co trzeba sprzątać

Jeśli jesteś właścicielem, masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg oraz lód.
Droga przed posesją powinna być bezpieczna. Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno go zgarniać na jezdnię!

Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi. Ich wywóz należy do jej zarządcy. Oblodzone chodniki powinieneś posypać solą i piaskiem, co zapobiegnie ślizganiu się.
Pamiętaj, że niebezpieczne dla przechodniów mogą być też zwisające z dachów sople lodu. Trzeba je zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia.

Co mówi prawo o obowiązkach

Właściciele nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Należy również usuwać z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sople lodowe i nawisy śniegu, niezwłocznie po ich powstaniu. Obowiązki te wynikają z przepisów ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dziennik Ustaw z 2005, nr 236, poz. 2008 z późn. zm.), a także z ogólnych reguł Kodeksu cywilnego.

Kto odpowiada za skutki wypadku

Za skutki wypadków, które będą spowodowane tym, że nie posprzątaliśmy chodnika albo zwisającymi z dachu soplami lodu, odpowiedzialny jest właściciel.
W przypadku na przykład złamania nogi przez przechodnia na oblodzonym chodniku odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji, na którym, zgodnie z prawem, spoczywa obowiązek sprzątania danego odcinka. A więc jeśli nie zadbałeś o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim pośliznął, to może oprócz odszkodowania zażądać od Ciebie zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa!

Jeśli powierzyłeś sprzątanie chodnika firmie specjalistycznej, wtedy to ona odpowiada za takie szkody.
Każdy, kto miał taki wypadek, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Mówi o tym Kodeks cywilny.

Kto sprząta śnieg z drogi

Warto wiedzieć, że właściciele posesji nie muszą sprzątać ani odśnieżać dróg. Utrzymanie porządku na nich należy do ich właściciela.

Kiedy nie trzeba sprzątać
Do obowiązków właściciela posesji nie należy:

- Prawo mówi , że jeśli naszą posesję od chodnika oddziela pas miejskiej zieleni, to nie musimy go odśnieżać, bo wówczas jest to sprawa miasta czy gminy - potwierdza Tomasz Kucharski, adwokat.

Gdy upadłeś na nieodśnieżonym chodniku

Wyjaśniamy, jak możesz starać się o odszkodowanie.

Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.