Jarmarki świąteczne: tutaj poczujesz magię świąt Bożego Narodzenia

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński
Kamila Roznowska

Jarmarki świąteczne: tutaj poczujesz magię świąt Bożego Narodzenia

Kamila Roznowska

Karuzele wiedeńskie, grzane wino, ozdoby i prezenty świąteczne. Niektóre trwają kilka dni, inne kończą się tuż przed Wigilią. To jarmarki świąteczne, które coraz częściej wpisują się w przedświąteczny klimat śląskich miast.

Okazuje się, że nie musimy wyjeżdżać daleko, aby poczuć magię nadchodzących świąt. Od kilku lat śląskie miasta coraz chętniej organizują u siebie jarmarki bożonarodzeniowe, podczas których można nie tylko spróbować grudniowych smakołyków czy kupić prezenty. Często tym wydarzeniom towarzyszy wiele innych imprez.

Niektóre jarmarki otwierają swoje podwoje na samym początku grudnia i trwają kilka dni, inne zaś są dostępne do 23 grudnia. Gdzie w tym roku zawitają świąteczne jarmarki?

Katowice: sztuczne lodowisko dla miłośników łyżew

Od 1 grudnia charakterystyczne drewniane budki stanęły po raz pierwszy na płycie katowickiego rynku. Impreza dotychczas odbywała się przy ul. Staromiejskiej. W stolicy aglomeracji jarmark potrwa aż do 23 grudnia.

W tym czasie na około 50 stoiskach będzie można kupić słodycze, napić się gruzińskiego wina czy gorącej czekolady. Nie zabraknie oczywiście wyrobów rękodzielniczych, które mogą okazać się niezwykle oryginalnym gwiazdkowym prezentem.

Ale coś dla siebie znajdą również miłośnicy łyżew, bowiem przez cały czas trwania jarmarku na rynku poślizgać się będzie można na lodowisku. Można z niego korzystać za darmo.

Poza tym atrakcji nie zabraknie również na jarmarkowej scenie. Wystąpią na niej m.in.: zespół Xmas Time Group, Teatr Scena Muzyczna ze świątecznym recitalem, Justyna Łatasiewicz, zespół wokalny ITD, Magdalena Brabańska, zespół Bluespell Fusion i wielu innych.

Nikiszowiec: Polatasz balonem

Już w najbliższy weekend (5 i 6 ) grudnia klimat świąt będzie można poczuć również na placu Wyzwolenia w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Tam pomiędzy familokami będzie można pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej, a od godz. 11 oglądać Nikisz podczas lotu balonem.

I na tym jarmarku nie zabraknie wyrobów rękodzielniczych oraz sztuki użytkowej. Organizatorzy imprezy spodziewają się, że tegoroczny jarmark może odwiedzić rekordowa liczba wystawców, nawet 160.

Chorzów: mieszkańcy razem ubierają choinkę

Niemało atrakcji czeka również na odwiedzających Chorzów. Tam jarmark bożonarodzeniowy rozpoczął się wczoraj i potrwa do niedzieli.

Powoli chorzowską tradycją staje się wspólne ubieranie miejskiej choinki. Instytucje miejskie i regionalne, szkoły i przedszkola, organizacje pozarządowe i po prostu wszyscy mieszkańcy, mogli przygotować bombki, które potem zawisły na drzewku przy placu Hutników. Ozdoby na choince będą wisieć do poniedziałku, 7 grudnia. Wtedy zostaną z niego zdjęte i będzie je można oglądać w siedzibie Chorzowskiej Strefy Wolontariatu (ul. Dąbrowskiego).

Poza tym w trakcie jarmarku chorzowianie będą wykonywać wspólnie łańcuch, który o godz. 16 w sobotę zawiśnie na choince . Jak długi będzie? To się okaże. A wyzwanie spore, bo do tej pory najdłuższy został wykonany w Kołobrzegu i mierzył 92 km!

Podczas jarmarku będzie można spotkać również Remigiusza Rączkę, który pokaże jak przygotować śledzie, moczkę oraz makówki. Marek Szołtysek opowie o śląskich zwyczajach bożonarodzeniowych, a Chorzowska Strefa Wolontariatu zaprosi do wspólnej zabawy razem z Klubem Malucha. O oprawę muzyczną całej imprezy zadbają chóry i zespoły działające w mieście.

Chorzowski jarmark zakończy się w niedzielę pokazem Teatru Ognia.

Zabrze: zagra orkiestra górnicza i chór gospel

Świąteczny jarmark można od wczoraj znaleźć również na placu Wolności w Zabrzu. Impreza w tym mieście odbędzie się po raz trzeci. Potrwa do 23 grudnia.

I tutaj odwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji, bowiem kiermaszowi będzie towarzyszyć impreza „Idą święta”. Wczoraj mieszkańcy mogli posłuchać koncertu orkiestry górniczej Makoszowy, zespołów z miejskich placówek oświatowych oraz chóru gospelowego.

Poza tym 18 grudnia odbędzie się finał akcji „Idą święta”, a do Zabrza przyjedzie kapela góralska. Odbędzie się też konkurs, w którym będzie można wygrać żywą choinkę oraz bilety na interaktywny spektakl „Narodził się nam Zbawiciel”.

Mysłowice: rzeźbienie w lodzie

Mysłowice to jeden z jarmarkowych debiutantów, ponieważ ta świąteczna impreza na mysłowickim rynku odbyła się po raz pierwszy w 2014 roku. Po tym sukcesie, tegoroczna potrwa trzy dni. Rozpocznie się dzisiaj o godz. 10 i potrwa do niedzieli.

Wśród atrakcji jest m.in. wspólne „odpalenie” iluminacji świątecznych, które odbędzie się dzisiaj o godz. 20. Natomiast jutro o godz. 17 będzie można zobaczyć pokaz rzeźbienia w lodzie, a o 19 – posłuchać koncertu mysłowickich zespołów.

W niedzielę najmłodsi będą mogli spotkać w centrum miasta św. Mikołaja (godz. 17). Za to o godz. 14 odbędzie się motocyklowa parado Mikołajów.

Podczas jarmarku będzie można oglądać również żywą szopkę. Impreza zakończy się wspólnym kolędowaniem (start o godz. 19).

Kamila Roznowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.