Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jarosław Zagórowski: Niszczenie kopalni, która ma wciąż zasoby węgla, to sabotaż. Były prezes JSW o kondycji górnictwa i Krupińskim WYWIAD

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Bartosz Wojsa

Jarosław Zagórowski: Niszczenie kopalni, która ma wciąż zasoby węgla, to sabotaż. Były prezes JSW o kondycji górnictwa i Krupińskim WYWIAD

Bartosz Wojsa

Jarosław Zagórowski, były prezes JSW, zapewnia, że spółka przez lata walczyła o utrzymanie kopalni Krupiński. - Gdy przekazano ją do SRK do likwidacji, poczułem, że nasze starania poszły na marne - mówi. Dziś prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zarządu, na którego stał czele.

Prokuratura wezwała już pana na przesłuchanie?
Nie wezwała. Ale czekam na to wezwanie, bo warto wyjaśnić wszelkie niejasności i przekłamania, jakie pojawiają się w związku z kopalnią Krupiński. Oczywiście, to prokuratura decyduje o swoich działaniach. Proszę mi wierzyć, tam nie pracują amatorzy i na pewno sytuację bardzo skrupulatnie zbadają, wyjaśnią w oparciu o dokumenty i analizy, które znajdują się w JSW. Szkoda, że na podstawie nieprawdziwych informacji i domysłów niepopartych faktami wprowadza się w błąd zarówno decydentów, organy ścigania, jak i opinię publiczną. Poziom niekompetencji osób snujących sensacyjne opowieści jest przerażający.

Zarzuty, jakoby zarząd JSW w latach 2013-2016, czyli w czasie, kiedy pan był prezesem, zawierał niekorzystne umowy, które mogły wpłynąć na milionowe straty spółki, są więc bezpodstawne?
Nigdy nie planowaliśmy, nie mieliśmy nawet takiej intencji, by sprzedawać kopalnię Krupiński. Zresztą tam do takiej umowy nawet nie doszło. Podpisaliśmy umowę o zachowaniu poufności i wstępną umowę o współpracy, czyli umowy, które jeszcze niczego nie przesądzają. Pozwalają na prowadzenie rozmów i analiz, po których dopiero powstają konkretne plany i umowy. Dziwi mnie więc, że wprowadza się ministerstwo i opinię publiczną w błąd, sugerując nieprawdziwe zdarzenia, których nie było i których nikt nigdy nie planował.

Zarząd JSW miał też udostępniać prywatnym podmiotom bardzo poufne informacje na temat spółki.
To jest bzdura totalna. Rozmowy techniczne były prowadzone z dyrekcją i pracownikami kopalni Krupiński, więc nie było udostępniania informacji dotyczących jastrzębskiej grupy. Projekt, o którym mowa w prokuratorskim postępowaniu, zakładał wykorzystanie infrastruktury kopalni Krupiński do przeprowadzenia usługi wydobycia węgla ze złoża, na które sam Krupiński nie posiadał koncesji. To był jedyny przepływ informacji, który mógł występować. Czy to były jakieś informacje, które nie są ogólnodostępne? Nie. W górnictwie, oprócz informacji handlowych, większość informacji jest znana. Jest wiele konferencji naukowych, organizowanych między innymi przez uczelnie wyższe, mnóstwo publikacji na temat kopalń, w których znajdują się takie informacje, jak to, jaką wydajność mają kopalnie, jak funkcjonują. Gdyby więc ktoś chciał te informacje pozyskać, wystarczy, że dobrze poszperałby w prasie lub dokumentach z konferencji. Tutaj chodziło tylko o to, jakie kopalnia prowadzi wydobycie czy istnieje możliwość wytransportowania węgla, co do którego właścicielem jest firma posiadająca koncesję.

W dalszej części:

 • Czy były plany sprzedaży Krupińskiego
 • O relacjach prezesa z załogą
 • W czym były prezes zgadza się z ministrem Tobiszowskim
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Krzysztof M

na pierwszy rzut oka widać dwie nieścisłości:
- nie było mowy w ogóle o sprzedaży kopalni bo nikt jej nie chciał kupować - mowa była jedynie o dzierżawie
- Silesian Coal nie ma koncesji na wydobycie węgla - ma jedynie koncesję poszukiwawczą, a próba uzyskania koncesji wydobywczej mam nadzieję że zostanie trwale uwalona przez mieszkańców Orzesza na etapie postępowania w RDOŚ

i na koniec jeszcze pytanie: Panie Zagórowski - czyli to nieprawda że przygotowano ponad 2km chodników i pochylni w kierunku złoża Orzesze? to nieprawda że rozbudowano i zmodernizowano zakład przeróbki węgla na Krupińskim?

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.