Jasna Góra była pierwszym w 1918 roku skrawkiem wolności. Częstochowa: obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Jasna Góra była pierwszym w 1918 roku skrawkiem wolności. Częstochowa: obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk

Na Jasnej Górze trwają przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości będą trwały cały dzień. Będzie patriotyczny piknik, barwny korowód, 100-metrowa biało-czerwona flaga.

W jasnogórskim Arsenale odbyła się konferencja poświęcona obchodom 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jasnogórskie uroczystości odbędą się 4 listopada 2018.

- To jest dla nas dzień szczególny - mówi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. - W tym dniu, 4 listopada 1918 roku, Jasna Góra była już skrawkiem wolnej Polski.

Przed 100 laty, w dniu 4 listopada, jasnogórską twierdzę przejęła od wojsk austriackich polska załoga, pod dowództwem porucznika Artura Wiśniewskiego. Tablica poświęcona pamięci tego oficera, zostanie odsłonięta 4 listopada w Kaplicy Pamięci Narodu.

- Świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości na Jasnej Górze to jest dla nas kolejny etap radosnego dziękczynienia - dodaje o. Waligóra. - Jasna Góra jest miejscem szczególnym, gdzie Polacy odzyskują wolność wewnętrzną. Od kilkudziesięciu lat codziennie, o godz. 15.30 modlimy się w intencji Ojczyzny.

4 listopada po mszy św. o godz. 9.30 na Jasną Górę z placu Biegańskiego (o godz. 10.30) wyruszy korowód, w rytmie poloneza, ze stumetrową flagą, podarowaną klasztorowi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ta flaga po przyniesieniu na Jasną Górę. Placu jasnogórski zostanie symbolicznie opasany tą flagą, która zostanie przekazana paulinom i komandosom z Lublińca. Żołnierze wywieszą flaga na wieży jasnogórskiej.

Na błoniach jasnogórskich będzie grochówka wojskowa, wozy strażackie i wojskowe. Po południu zabrzmi Oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia Sługi Bożego - to będzie premiera na Jasnej Górze - w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej. W Bastionie św. Rocha zostanie odsłonięta gablota multimedialna poświęcona żołnierzom AK „Parasol’’. Tam też odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 roku.

Jasna Góra nazywana też Górą Zwycięstwa jako miejsce podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku zostanie pokazana w w telewizyjnym programie Ocaleni.

O godz. 18. włączona zostanie iluminacja wieży jasnogórskiej. Dzień zakończy Apel Jasnogórski, w czasie którego wierni będą dziękować za wolność i niepodległość.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.