Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jasna Góra, Częstochowa: Szczyt pielgrzymkowy. Intencje, z jakimi pielgrzymi przychodzą do Matki Boskiej. Pielgrzymka Rybnicka, Legnicka

Czytaj dalej
Fot. Fot. Aneta Zurek
B. Romanek, J. Strzelczyk

Jasna Góra, Częstochowa: Szczyt pielgrzymkowy. Intencje, z jakimi pielgrzymi przychodzą do Matki Boskiej. Pielgrzymka Rybnicka, Legnicka

B. Romanek, J. Strzelczyk

Co roku klasztor w Częstochowie odwiedza około 4 milionów pielgrzymów. Sierpień to szczyt pielgrzymkowy, w pieszych pielgrzymkach tylko w sierpniu wejdzie na Jasną Górę ponad 100 tysięcy osób.

Każdy pielgrzym odwiedzający Jasną Górę, niezależnie od tego, czy dotarł do klasztoru w pieszej pielgrzymce, czy tu dojechał, przynosi ze sobą własne intencje, o które się modli. My dzisiaj prezentujemy 30 z nich - 30 intencji, marzeń, podziękowań i ludzkich historii pielgrzymów, którzy w sierpniu przyszli do Częstochowy.


Wiktoria, kosmetyczka z Czyżowic:
Modliłam się o zdrowie dla mnie, mojej rodziny i dla wszystkich, których nie mogło być dzisiaj z nami.

Janina, przyszła emerytka z Katowic:
Modliłam się w intencji emerytury. Złożyłam już dokumenty i oczekuję na jej przyznanie, ale modliłam się, żeby wszystkie dokumenty, które skompletowałam, okazały się wystarczające i żeby się udało. Chciałabym również, żeby rodzina się pogodziła.

Kleryk Przemek z Opola: Na każdy dzień miałem wyznaczoną inną intencję. Jeden z tych dni to była modlitwa za cierpiących, bo niestety zarówno wśród mojej rodziny, jak i znajomych jest wiele osób, które zachorowały na raka. To za nich się modliłem. Ostatni dzień był szczególny, to był dzień dziękczynienia za to, że mogliśmy iść wspólnie w pielgrzymce.

Rafał, uczeń z Wodzisławia Śląskiego, 18 lat:
Modliłem się w intencji przyszłorocznej matury. Chciałbym, żeby bardzo dobrze wypadła. Pierwszy raz szedłem razem z Pielgrzymką Rybnicką i bardzo mi się podobało.

Samuel, student z Orzesza, 19 lat: Moją intencją jest pierwszy rok studiów. Zaczynam w październiku i modlę się za to, żeby się wszystko ułożyło.

Stanisław, pracownik ochrony z Rybnika: W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. To nas zobowiązało do tego, aby odwiedzić Jasną Górę. Modlę się za ojczyznę i moją rodzinę.

Maria z Rybnika: Modlę się za ojczyznę i rodziny, żeby w każdej rodzinie był pokój, zgoda i zdrowie. Te same intencje dotyczą całej naszej ojczyzny, bo my także jesteśmy jedną rodziną, która niestety ostatnio jest mocno skłócona.

Tomasz, nauczyciel z Jankowic
: Staram się co roku uczestniczyć w Pielgrzymce Rybnickiej i dziękować za łaski, które spłynęły na mnie w ostatnim roku. Rok temu urodziło się nam trzecie dziecko, więc tym bardziej była okazja. Dziękuję modlitwą za zdrowie całej rodziny. Na Jasnej Górze towarzyszą mi rodzina i synowie: Mikołaj, Karol i najmłodszy Franek.

Jadwiga, emerytka z Rybnika: W pielgrzymce towarzyszyły mi intencje związane z moimi dziećmi. Idę 28. raz z Rybnika. Proszę o łaskę dla Eweliny, Joasi, ich mężów i moich wnuków, Kacperka i Piotrusia.

Sabina z Rybnika-Niedobczyc: Tych intencji jest naprawdę dużo. Każdego roku zbierają się i z nimi przychodzę na Jasną Górę. W tej chwili oczekuję kolejnego dziecka, powstaje również mój nowy dom. Modlę się za wszystkie problemy, które wiążą się z tymi poważnymi zmianami w moim życiu.

Błażej, syn pani Sabiny, adept żużla: Modlę się za to, co moja mama, żeby wszystko się udało, ale mam jeszcze jedną intencję. Modlę się o powodzenie w żużlu, bo to dyscyplina, którą zacząłem uprawiać. Na 30 sierpnia zaplanowano egzamin na licencję żużlową, do którego przystąpię i który chciałbym zdać.

Gosia z Rybnika-Niedobczyc: Moją intencją jest zdrowie mojej siostry. Dziękuję za to, że wyzdrowiała, jest po ciężkiej terapii.

Mirosław Musiolik z Rybnika, właściciel firmy. Uczestniczył w pielgrzymce rybnickiej wspólnie z żoną Dolorezą i synami Filipem i Szymonem: Dziękuję za cały miniony rok. Modlę się również o zdrowie dla całej rodziny. Modliłem się, aby starszy syn, który idzie do szkoły średniej, wybrał właściwą drogę życia, ażeby młodszemu synowi także się powodziło.

Łukasz, 27 lat, pracownik elektrowni w Turowie:
W ubiegłym roku zmarł mój tata. Moja pielgrzymka jest w jego intencji. Modlę się o jego zbawienie.

Michał Kula, 35 lat, kierowca z Legnicy:
Moje pielgrzymowanie jest w intencji pewnego młodego człowieka, o jego powodzenie w życiu.

Anna, 62 lata, emerytka z Chojnowa: Mam taką ogólną intencję, żeby był pokój na świecie, żeby rodziło się więcej dzieci u nas.

Piotr Kucia, 23 lata, student z Kamiennej Góry: Nasza pielgrzymka jest pod patronatem św. Franciszka z Asyżu, więc modlę się o to, abyśmy byli mniej pazerni w życiu. Moja intencja to więcej umiaru w pogoni za dobrami.

Waldemar, 33 lata, mechanik z Legnicy: Wyruszając na pielgrzymkę, a to jest droga dwutygodniowa, najpierw prosiłem o wytrwanie, abym przeszedł całą drogę. I udało się. Teraz, gdy już dotarłem na Jasną Górę, proszę o wsparcie w abstynencji.

Wiktoria, 30 lat, pielęgniarka: Moją pielgrzymkową intencją jest zgoda w ojczyźnie. Mamy 100-lecie odzyskania niepodległości. Dość kłótni.

Karina, 25 lat, ekspedientka ze Skawiny:
Moja pielgrzymka jest w intencji mojego siostrzeńca, który się urodził 1,5 miesiąca temu.

Bolesław Warchoł, 24 lata, student z Krakowa:
Na początku szedłem po prostu z pielgrzymką. Ale w drodze pomyślałem o mojej dziewczynie. Nie chciała iść na pielgrzymkę. Tak więc idę w jej intencji, aby wróciła do religii.

Beata, 46 lat, nauczycielka z Krakowa: Dużo mam próśb, ale mam za co dziękować Najświętszej Panience. Układa się nam w rodzinie. Syn dobrze zdał maturę, dostanie się na studia.

Krzysztof, 25 lat, student z Krakowa: Moja pielgrzymka jest w intencji naszej ojczyzny, abyśmy umieli rozwiązywać nasze problemy. Żeby wszystko było rządzone zgodnie z planem bożym.

Iwona, 23 lata, studentka z Krakowa: Moja intencja to lepsze warunki dla ludzi starszych. Jestem wolontariuszką, opiekuję się samotnymi osobami starszymi.

Stefan Kosmala, 49 lat, prowadzi własną firmę w Bolesławcu: Pielgrzymuję, by prosić o odnowę moralną narodu polskiego, o umiarkowanie w krytykowaniu Polski. Jesteśmy dumni z naszego narodu.

Urszula, 58 lat, nauczycielka z Bolesławca: Mam może nietypową intencję. Chciałabym, aby mój mąż przestał na okrągło oglądać sport w telewizji i czasem obejrzał ze mną wartościowy film w telewizji, poszedł ze mną do kina czy do teatru.

Andrzej, 32 lata, przedsiębiorca z Kamiennej Góry: Nie mieszam interesów z religią, więc moje intencje są związane z rodziną i moją „Miedzianką”, czyli drużyną Miedź Legnica, żeby utrzymała się w Ekstraklasie.

Kamil, 22 lata, student z krakowskiego Podgórza: Rozpoczynam drugi kierunek na studiach, elektronikę, więc chciałbym trochę wsparcia z góry.

Ola, 25 lat, ekonomistka z Krakowa: Rozpoczynam pracę zaraz po pielgrzymce. Potrzebuję oparcia w modlitwie.

Marcin z Sosnowca:
W tym roku na Jasną Górę przyjechałem z całą rodziną, by dziękować za dobro, które nas spotkało ze strony przyjaciół. Przyjechałem także po to, by prosić o zdrowie dla synów, żony, mamy i teściów. Wierzę, że prośby będą wysłuchane.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
B. Romanek, J. Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.