Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Martyna Ludwig

Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Martyna Ludwig

Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Najpierw w wielkim stylu wyremontowano słynny Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, a teraz magistrat zwraca swój wzrok ku drugiemu koszmarkowi, które ma odzyskać dawny blask: Parkowi Zdrojowemu, a szczególnie budynkowi Łazienek III, niegdysiejszej perle uzdrowiska.

Chlubną uzdrowiskową przeszłość Jastrzębie-Zdrój ma już za sobą - to oczywiste.

Niegdyś słynne lecznicze wody ściągały do miasta kuracjuszy z nieomal całego świata. Ślady tych przeszłych historii możemy oglądać na licznych zachowanych widokówkach i fotografiach. Teraz okazuje się, że swój dawny wygląd ma odzyskać słynny Park Zdrojowy oraz pusty od ponad 20 lat budynek Łazienek III. Miasto Jastrzębie-Zdrój ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji mającej na celu rewitalizację części zabytkowego Parku Zdrojowego. - Coraz częściej pytacie mnie, dlaczego w Parku Zdrojowym tak niewiele się dzieje - oto odpowiedź - wyjaśnia na swoim Facebookowym profilu prezydent miasta, Anna Hetman.

Park Zdrojowy ma doczekać się wykonania prac związanych z jego rewitalizacją, restauracją i przebudową. Prace obejmą następujące jego obszary: plac główny z fontanną, muszlę koncertową, ścieżkę przed frontem Galerii Historii, ścieżkę za Galerią Historii Miasta - dojazdową do biblioteki „Masnówka”, ścieżkę przed frontem Domu Zdrojowego, placyk z pergolami koło Domu Zdrojowego, ścieżkę główną - Promenadę (będzie to kontynuacja prac rozpoczętych w 2016 r.), odwodnienie terenu z włączeniem do kanalizacji deszczowej, oświetlenie terenu, wycinkę drzew i krzewów, schody terenowe, murki oporowe i elementy małej architektury. Część prac nad remontem już się rozpoczęła - w Parku na razie stanęły nowiutkie drogowskazy.

Osobny przetarg dotyczy rewitalizacji budynku Łazienki III, który od 20 lat jest pustostanem i straszy okropnym wyglądem, zamiast swej dawnej chwały przywodząc na myśl raczej budowlę wyjętą z horroru. Na jego remont miasto otrzymało z budżetu państwa zawrotną kwotę 6,5 mln. zł., która stanowi aż 95 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Cała inwestycja szacowana jest na 7 556 118,92 zł. Teraz budynek doczeka się gruntownego remontu - prace obejmą demontaż elewacji, drzwi i okien, skucie tynków oraz demontaż rynien, a także, między innymi, wykonanie nowych ścian, schodów (w tym odtworzenie zabytkowych, drewnianych schodów wewnętrznych), montaż parapetów z marmuru i granitu, wykonanie posadzek itd.

W budynku Łazienki III powstanie również morski system akwarystyczny

W holu głównym znajdą się dwa akwaria. Oprócz tego, odnowiony i zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Włodarze miasta obiecują, że całość ma stanowić wierne odzwierciedlenie tego, co możemy zobaczyć na przedwojennych widokówkach.

- To tu za kilka miesięcy będziemy obserwować niebo w obserwatorium, podziwiać sztukę współczesną w sali wystaw, a w pracowni fotograficznej powstawać będą zdjęcia pokazujące piękno Jastrzębia-Zdroju - zapowiada Anna Hetman. Zakończenie obu przetargów już w tym tygodniu, a prace nad rewitalizacją Parku Zdrojowego i Łazienek III mają ruszyć jeszcze tej jesieni. Ich zakończenie przewidywane jest przyszłym latem.

Martyna Ludwig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.