Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Martyna Ludwig

Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Martyna Ludwig

Jastrzębie-Zdrój chce mieć park, jak na tych na przedwojennych zdjęciach [GALERIA ZDJĘĆ Z LAT 20 XX WIEKU]

Najpierw w wielkim stylu wyremontowano słynny Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, a teraz magistrat zwraca swój wzrok ku drugiemu koszmarkowi, które ma odzyskać dawny blask: Parkowi Zdrojowemu, a szczególnie budynkowi Łazienek III, niegdysiejszej perle uzdrowiska.

Chlubną uzdrowiskową przeszłość Jastrzębie-Zdrój ma już za sobą - to oczywiste.

Niegdyś słynne lecznicze wody ściągały do miasta kuracjuszy z nieomal całego świata. Ślady tych przeszłych historii możemy oglądać na licznych zachowanych widokówkach i fotografiach. Teraz okazuje się, że swój dawny wygląd ma odzyskać słynny Park Zdrojowy oraz pusty od ponad 20 lat budynek Łazienek III. Miasto Jastrzębie-Zdrój ogłosiło przetarg w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji mającej na celu rewitalizację części zabytkowego Parku Zdrojowego. - Coraz częściej pytacie mnie, dlaczego w Parku Zdrojowym tak niewiele się dzieje - oto odpowiedź - wyjaśnia na swoim Facebookowym profilu prezydent miasta, Anna Hetman.

Park Zdrojowy ma doczekać się wykonania prac związanych z jego rewitalizacją, restauracją i przebudową. Prace obejmą następujące jego obszary: plac główny z fontanną, muszlę koncertową, ścieżkę przed frontem Galerii Historii, ścieżkę za Galerią Historii Miasta - dojazdową do biblioteki „Masnówka”, ścieżkę przed frontem Domu Zdrojowego, placyk z pergolami koło Domu Zdrojowego, ścieżkę główną - Promenadę (będzie to kontynuacja prac rozpoczętych w 2016 r.), odwodnienie terenu z włączeniem do kanalizacji deszczowej, oświetlenie terenu, wycinkę drzew i krzewów, schody terenowe, murki oporowe i elementy małej architektury. Część prac nad remontem już się rozpoczęła - w Parku na razie stanęły nowiutkie drogowskazy.

Osobny przetarg dotyczy rewitalizacji budynku Łazienki III, który od 20 lat jest pustostanem i straszy okropnym wyglądem, zamiast swej dawnej chwały przywodząc na myśl raczej budowlę wyjętą z horroru. Na jego remont miasto otrzymało z budżetu państwa zawrotną kwotę 6,5 mln. zł., która stanowi aż 95 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Cała inwestycja szacowana jest na 7 556 118,92 zł. Teraz budynek doczeka się gruntownego remontu - prace obejmą demontaż elewacji, drzwi i okien, skucie tynków oraz demontaż rynien, a także, między innymi, wykonanie nowych ścian, schodów (w tym odtworzenie zabytkowych, drewnianych schodów wewnętrznych), montaż parapetów z marmuru i granitu, wykonanie posadzek itd.

W budynku Łazienki III powstanie również morski system akwarystyczny

W holu głównym znajdą się dwa akwaria. Oprócz tego, odnowiony i zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku. Włodarze miasta obiecują, że całość ma stanowić wierne odzwierciedlenie tego, co możemy zobaczyć na przedwojennych widokówkach.

- To tu za kilka miesięcy będziemy obserwować niebo w obserwatorium, podziwiać sztukę współczesną w sali wystaw, a w pracowni fotograficznej powstawać będą zdjęcia pokazujące piękno Jastrzębia-Zdroju - zapowiada Anna Hetman. Zakończenie obu przetargów już w tym tygodniu, a prace nad rewitalizacją Parku Zdrojowego i Łazienek III mają ruszyć jeszcze tej jesieni. Ich zakończenie przewidywane jest przyszłym latem.

Martyna Ludwig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.