Jastrzębie-Zdrój dawniej i dziś! Jak się zmieniły znane miejsca? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Katarzyna Spyrka

Jastrzębie-Zdrój dawniej i dziś! Jak się zmieniły znane miejsca? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Katarzyna Spyrka

Jastrzębie-Zdrój zmieniło się na przestrzeni lat. W Zdroju, do którego kiedyś przybywali chorzy z całej Polski, nie ma już placówek, w których można zażyć leczniczej kąpieli w borowinie. Nie można się też napić wody z solanką. Od kilku lat władze Jastrzębia przywracają jednak blask dawnego uzdrowiska i krok po kroku dawne budynki sanatoryjne dostają drugie życie. Zobaczcie, jak się zmieniły znane budynki i miejsca.

1. Kawiarenka w Zdroju. Kiedyś można było się tu napić leczniczej wody. Po zamknięciu uzdrowiska, kawiarenka niszczała, aż w końcu kilka lat temu władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce. W miejscu drewnianej kawiarenki letniej, powstał nowy obiekt za milion złotych. Mieści się tu elegancka kawiarnia.
2. Dom Zdrojowy tak, jak kiedyś, tak i dziś, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych budynków w Zdroju. Kiedyś kuracjusze przychodzili tu na zabiegi i dancingi. Kilka lat temu, budynek został wyremontowany. Dzisiaj obiekt należy do miasta, a działalność prowadzi tu Miejski Ośrodek Kultury. W Domu Zdrojowym odbywają się koncerty i imprezy kulturalne oraz gale i spotkania organizowane przez miasto.
3. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym, to chyba jeden z niewielu obiektów, który wygląda prawie tak samo, jak przed laty. Latem, w każdą niedzielę odbywają się tu koncerty w ramach cyklu Jastrzębskie Lato Muzyczne.
4. Kąpielisko zawsze mieściło się w Zdroju przy ulicy Witczaka. Kiedyś jednak znajdował się tu wielki murowany basen i na tym atrakcje się kończyły. Porównując stare zdjęcie, z widokiem, jaki zastajemy na kąpielisku dzisiaj, widać, że upłynęło sporo czasu. Nowoczesna zjeżdżalnia, równo wystrzyżony trawnik i urządzenia tworzące fale sprawiają, że na kąpielisko zaglądają latem nie tylko jastrzębianie, ale mieszkańcy całego regionu.
5. Galeria Historii Miasta, a kiedyś Łazienki. Budynek, który pokazujemy na zdjęciu zmienił się znacząco i nie chodzi tu tylko o funkcje. Ciekawostką jest fakt, że w miejscu, w którym kiedyś zażywać można było leczniczych kąpieli, dziś na wystawie można podziwiać stare wanny.
6. W Zdroju znajdowało się kiedyś wiele pensjonatów i willi. Jedną z nich była Willa Opolanka. Zamiast zacnych gości, w sypiącym się dziś budynku czekającym na remont, możemy natrafić na bezdomnych, którzy nielegalnie tu zamieszkują.
Katarzyna Spyrka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Koniecznie musicie wysłać fotografa na szkolenie! Fatalne kadrowanie, można się było do tego lepiej przygotować. Sam pomysł super, widać jak się Jastrzębie zmieniało, ale zróbcie tak, żeby nowe zdjęcia były podobnie kadrowane do tych starych!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.