Jastrzębie-Zdrój dawniej i dziś! Jak się zmieniły znane miejsca? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Katarzyna Spyrka

Jastrzębie-Zdrój dawniej i dziś! Jak się zmieniły znane miejsca? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Katarzyna Spyrka

Jastrzębie-Zdrój zmieniło się na przestrzeni lat. W Zdroju, do którego kiedyś przybywali chorzy z całej Polski, nie ma już placówek, w których można zażyć leczniczej kąpieli w borowinie. Nie można się też napić wody z solanką. Od kilku lat władze Jastrzębia przywracają jednak blask dawnego uzdrowiska i krok po kroku dawne budynki sanatoryjne dostają drugie życie. Zobaczcie, jak się zmieniły znane budynki i miejsca.

1. Kawiarenka w Zdroju. Kiedyś można było się tu napić leczniczej wody. Po zamknięciu uzdrowiska, kawiarenka niszczała, aż w końcu kilka lat temu władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce. W miejscu drewnianej kawiarenki letniej, powstał nowy obiekt za milion złotych. Mieści się tu elegancka kawiarnia.
2. Dom Zdrojowy tak, jak kiedyś, tak i dziś, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych budynków w Zdroju. Kiedyś kuracjusze przychodzili tu na zabiegi i dancingi. Kilka lat temu, budynek został wyremontowany. Dzisiaj obiekt należy do miasta, a działalność prowadzi tu Miejski Ośrodek Kultury. W Domu Zdrojowym odbywają się koncerty i imprezy kulturalne oraz gale i spotkania organizowane przez miasto.
3. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym, to chyba jeden z niewielu obiektów, który wygląda prawie tak samo, jak przed laty. Latem, w każdą niedzielę odbywają się tu koncerty w ramach cyklu Jastrzębskie Lato Muzyczne.
4. Kąpielisko zawsze mieściło się w Zdroju przy ulicy Witczaka. Kiedyś jednak znajdował się tu wielki murowany basen i na tym atrakcje się kończyły. Porównując stare zdjęcie, z widokiem, jaki zastajemy na kąpielisku dzisiaj, widać, że upłynęło sporo czasu. Nowoczesna zjeżdżalnia, równo wystrzyżony trawnik i urządzenia tworzące fale sprawiają, że na kąpielisko zaglądają latem nie tylko jastrzębianie, ale mieszkańcy całego regionu.
5. Galeria Historii Miasta, a kiedyś Łazienki. Budynek, który pokazujemy na zdjęciu zmienił się znacząco i nie chodzi tu tylko o funkcje. Ciekawostką jest fakt, że w miejscu, w którym kiedyś zażywać można było leczniczych kąpieli, dziś na wystawie można podziwiać stare wanny.
6. W Zdroju znajdowało się kiedyś wiele pensjonatów i willi. Jedną z nich była Willa Opolanka. Zamiast zacnych gości, w sypiącym się dziś budynku czekającym na remont, możemy natrafić na bezdomnych, którzy nielegalnie tu zamieszkują.
Katarzyna Spyrka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.