Jastrzębska Spółka Węglowa chce otworzyć nową kopalnię

Czytaj dalej
Fot. Fot. Marzena Bugala / Polskapres
Bartosz Wojsa

Jastrzębska Spółka Węglowa chce otworzyć nową kopalnię

Bartosz Wojsa

Zasoby możliwe do wydobycia w kopalniach JSW szacowane są na blisko miliard ton. Ale już teraz spółka planuje otworzenie nowej kopalni.

Dla przyszłości każdej spółki surowcowej najważniejsze są zasoby, dlatego naszym priorytetem jest ich ciągłe powiększanie - tak plany stworzenia nowej kopalni uzasadnia Daniel Ozon, prezes JSW. Powstał nawet plan dotyczący tego przedsięwzięcia.

- JSW rozważa wyodrębnienie nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód, zlokalizowane w obszarze górniczym kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. - Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton.

Nowa kopalnia miałaby w przyszłości załatać straty w produkcji węgla, jakich JSW dozna po tragicznym wstrząsie w kopalni Zofiówka, do którego doszło w maju tego roku. Z wstępnych szacunków wynika, że z powodu tąpnięcia produkcja węgla w Zofiówce będzie mniejsza w 2018 r. o 380 tys. ton.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bartosz Wojsa

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Po co jastrzębskiej spółce nowa kopalnia, jak oni nie potrafią utrzymać tego co mają?

Najpierw doprowadzono do likwidacji budowanej kopalni w Warszowicach, potem systematycznie niszczono kopalnię Krupiński. Ktoś przecież (na pewno nie dyrekcja KWK Krupiński) podjął decyzję w trakcie trwania tej kopalni, by kończyć fedrunek na południe od szybów głównych w partiach A, B, C. A tam są pokłady węgla koksowego. Ktoś wydał polecenie zniszczenia szybu wentylacyjnego IV, i przekopów prowadzących do tego szybu. Ktoś deptał w Ministerstwie by te złoże, jako obecnie złoże Pawłowice1 przekazać do KWK Pniówek.

Uważam, że kopalnia Krupiński na pierwotnym obszarze koncesyjnym jest w stanie – bez udziału i przeszkadzania JSW – po stosunkowo niedużym doinwestowaniu być kopalnią przynoszącą zysk.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.