Jaworzno: będzie drugie rondo holenderskie. Drugie w mieście i w Polsce. Będzie na skrzyżowaniu 11 Listopada i Grunwaldzkiej

Czytaj dalej
Fot. KJ
Kacper Jurkiewicz

Jaworzno: będzie drugie rondo holenderskie. Drugie w mieście i w Polsce. Będzie na skrzyżowaniu 11 Listopada i Grunwaldzkiej

Kacper Jurkiewicz

Kolejna zwężona droga, szersze chodniki oraz ścieżka rowerowa będą czekać na mieszkańców Jaworzna po zakończeniu remontu ulicy 11 listopada. Zniknie także skrzyżowanie, a w tym miejscu powstanie drugie rondo holenderskie w Polsce i drugie w Jaworznie.

We wtorek 10 września prezydent Paweł Silbert odebrał z rąk wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka czek na dofinansowanie remontu z Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze, które otrzymało miasto to 3,75 mln zł.

Na ulicy 11 Listopada zostanie przebudowana jezdnia wraz z kanalizacją deszczową. Powstaną nowe obustronne chodniki, perony autobusowe, a także dwa wyniesione i podświetlone przejścia dla pieszych. Powstanie także łącznik z drogą krajową 79. Nowo budowany łącznik będzie miał 117 m. Przewidywany koszt całej inwestycji to 7,5 mln zł.

- Przypominam, że w roku 2002 obiecałem, że będziemy zaczynali od tych głównych traktów drogowych i będziemy schodzić na te drogi o niższych kategoriach. Dzięki takim pieniądzom, będzie to łatwiejsze. Mieszkańcy są bardzo uczuleni na to, jaka jest jakość dróg. Mogę się pochwalić, że dziś jadąc na spotkania z mieszkańcami, temat dróg nie jest taki nośny jak był kiedyś. Wcześniej spotkania zaczynały się od nerwowych spostrzeżeń, dziś to się zmieniło. Nie oznacza to jednak, że tych potrzeb nie ma - powiedział Paweł Silbert.

Dla samochodów i rowerów

Skrzyżowanie ulicy 11 Listopada z Grunwaldzką zmieni się w rondo. I to nie byle jakie. Będzie to drugie rondo holenderskie w Polsce i jednocześnie drugie takie w Jaworznie. Rondo holenderskie jest najbezpieczniejsze dla rowerzystów.

- Na takim rondzie są jednokierunkowe pasy, po których poruszają się zarówno osoby na rowerach, jak i kierowcy samochodów. Rowerzyści jadą po tej samej stronie, co kierowcy samochodów, więc są dla nich widoczni. Na takich rondach zdarza się o wiele mniej kolizji z udziałem rowerzystów. Takie rozwiązania działają od lat w Holandii i wszystko dobrze się sprawdza - mówi Tomasz Tosza, zastępca dyrektora MZDiM Jaworzno.

Jaworzno ma już jedno rondo holenderskie. Znajduje się koło stadionu Victorii.

Miasto szczyci się także velostradą - pierwszą autostradą dla rowerów. Obecnie dojedziemy nią z centrum miasta do kilku dzielnic. Velostrada ma być rozbudowywana w stronę Sosnowca.

Droga trafiła do sieci wojewódzkich dróg rowerowych (nr 302) i w przyszłości będzie można pozyskać na nią dotacje unijne.

Planują kolejne ronda holenderskie

Jak przyznaje Tomasz Tosza, na początku mieszkańcy mieli złe opinie na temat rond typu holenderskiego, mówiono, że nie uniknie się tam wypadków. Jednak to w Jaworznie sprawdziło się fenomenalnie. Jak przyznaje, nie wszystkie osoby jeżdżące na rowerach wiedzą jak z niego skorzystać, ale nie doszło tam do żadnych wypadków.

- Wszystkie ronda, które będą powstawać teraz w naszym mieście będą holenderskie - mówi Tomasz Tosza.

Pojawił się także projekt kolejnego ronda holenderskiego w mieście. Ma powstać w dzielnicy Ciężkowice. Projekt związany jest z PKP i ma zostać wykonany do 2023 roku.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.