Jaworzno: był pawilon Słoneczna, a dziś jest wieżowiec z 49 mieszkaniami ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz

Jaworzno: był pawilon Słoneczna, a dziś jest wieżowiec z 49 mieszkaniami ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz

Dawny pawilon Słoneczna przeszedł do historii. Teraz przy ulicy Bocznej 7K w Jaworznie stanął wieżowiec Słoneczna z 49 mieszkaniami. W najbliższych dniach wprowadzą się tu nowi lokatorzy. W budynku jest także część usługowa. To ślad po dawnym pawilonie.

Budowa pomarańczowo-białego wieżowca w dzielnicy Podwale została zakończona. W piątek 2 sierpnia mieszkańcy wieżowca Słoneczna otrzymali klucze do swoich nowych mieszkań. Państwo Bisiowie na swoje mieszkanie czekali 2,5 roku. Wcześniej mieszkali niedaleko.- Cieszymy się bardzo, że dostaliśmy to mieszkanie. Widoki z szóstego piętra są wyjątkowe. Ładny budynek, piękne wykonanie - mówili Michał i Natalia Bisiowie. - Mamy urlop, więc tak jak inni przeznaczają ten czas na remonty i przeprowadzki, tak i my, mamy nadzieję, w dwa tygodnie się uwiniemy - zażartowali.

Budynek ma 8 pięter. Na parterze znajduje się parking, a na pierwszym piętrze są dwa mieszkania oraz komórki lokatorskie. Na zewnątrz na mieszkańców czeka m.in. plac zabaw, siłownia pod chmurką, ławki oraz miejsce do gry w szachy. - Kiedyś, jako mieszkaniec dzielnicy Podwa-le, w której mieszkałem 25 lat temu, marzyłem, żeby ktoś odbudował plac zabaw dla dzieci. A do tego zrobił dla mnie i moich kolegów z kopalni Jaworzno, z którymi wówczas pracowałem, takie ciekawe miejsce spotkań. Mamy tu więc teraz ogólnodostępny plac zabaw oraz skwer dla emerytów, rencistów i mieszkańców. Dziękuję mieszkańcom, że wytrzymali budowę w centrum miasta, która trwała 2,5 roku - powiedział Janusz Łach, prezes Jaworznickiego TBS-u.
W wieżowcu Słoneczna znajduje się dziś 49 mieszkań. Ich metraż waha się od 30 do 69 metrów kwadratowych.

- Budowa planowana była przez rok. Sama inwestycja była utrudniona ze względu na szkody górnicze. Zrobiliśmy rewitalizację, której chyba nikt jeszcze nie wykonał w takim zakresie. Włożyliśmy w zasadzie budynek do budynku. To niezwykle trudna logistyka, bo musieliśmy także utrzymać budynek obok. Jednak udało nam się to - podkreślił prezes Jaworznickiego TBS-u.

Wcześniej budynek był znany jako pawilon Słoneczna. Budynek powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, a jego okres świetności zamyka 1989 rok. Najemcy rezygnowali z niego, czego przyczyną były przemiany ustrojowe i zmiany gospodarcze. Nie inwestowano w budynek, nie opłacało się zarządzać tą nieruchomością. Kiedy nowym właścicielem pawilonu zostało Jaworznickie TBS, podjęta została decyzja o rozbudowie obiektu. - Trwa jeszcze termomodernizacja sąsiadującego obiektu B, w którym mieszczą się części usługowe, jak sklepy i poczta. Będą tam powierzchnie na wynajem. Myślę, że to potrwa jeszcze jakieś dwa, trzy tygodnie - poinformował Janusz Łach.

- Wielu mieszkańców naszego miasta może państwu poniekąd zazdrościć, ponieważ tak dobrze zorganizowanego budynku, funkcjonalnie przemyślanego, w okolicy nie ma - przyznał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Mieszkania w wieżowcu Słoneczna są na wynajem. W budynku nie ma barier architektonicznych, a dla mieszkańców przygotowano jedną windę. Mieszkańcy byli zadowoleni, oglądając swoje mieszkania. Kiedy się wprowadzą?

- Znamy rekordzistę, który chciałby zamieszkać już dziś. Tak jest po każdej inwestycji, że meblowóz gdzieś już stoi, tylko go jeszcze nie widzimy - zażartował prezes JBTS.

Ile kosztuje wieżowiec?

Wieżowiec Słoneczna to druga co do wielkości funduszy inwestycja Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 49 mieszkań zostało wybudowane za 13 mln 700 tys. zł. Dzięki tej inwestycji zasoby JTBS powiększą się do 571 mieszkań na wynajem. Miasto przeznaczyło na tę inwestycję 2 mln 900 tys. złotych, a 2 mln 700 tys. złotych zostało przekazanych z funduszy własnych JTBS.

Na osiedlu Sfera będą kolejne mieszkania
Jaworznickie TBS nie próżnuje. W piątek oddane zostały klucze do mieszkań, a dzień wcześniej, 1 sierpnia, rozpoczęły się prace nad trzecią częścią Osiedla Sfera. W kolejnej części inwestycji znajdzie się 69 mieszkań na wynajem. Całość ma kosztować 18,5 mln zł. Jaworzno uzyskało już dotację bezzwrotną na kwotę 2 mln 700 tys. zł. Inwestycja ma być zakończona do listopada 2020 roku.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.