Jaworzno chce być lepsze od Krakowa. I mieć wyższy kopiec

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Zielonka-Hałczyńska
Tomasz Szymczyk

Jaworzno chce być lepsze od Krakowa. I mieć wyższy kopiec

Tomasz Szymczyk

Kierowcy, którzy wyjeżdżają z centrum Jaworzna w kierunku Byczyny i Chrzanowa Trasą Śródmiejską, po lewej stronie widzą stadion Victorii, po prawej z kolei rozciąga się krajobraz iście księżycowy. To hałda Piłsudski, która w najbliższych latach ma się zmienić w miejsce rekreacji i wypoczynku. I ma być wyższa od Kopca Piłsudskiego.

Głównym punktem projektu nazwanego „Piłsudski zielony” będzie wzniesienie już teraz ochrzczone przez media mianem Kopca Piłsudskiego. Niewykluczone, że będzie wyższe o 9 metrów od najwyższego kopca w Krakowie - Kopca Piłsudskiego.

- Nasz działania mają na względzie nie tylko rekultywację hałdy, lecz przede wszystkim poprawę odwodnienia przyległych terenów, regulacje stanu istniejącej zieleni, a także zapewnienie mieszkańcom nowych terenów rekreacyjnych - wyjaśnia Katarzyna Florek z biura prasowego jaworznickiego Urzędu Miejskiego

Skąd Piłsudski w Jaworznie? To nazwa jednej z części, częściowo działająca, a częściowo zlikwidowana, ZG Sobieski, a wcześniej KWK Jaworzno. Na imię Marszałka po odzyskaniu niepodległości zamieniono austriacką nazwę Fryderyk August. Po II wojnie światowej Piłsudskiego zamieniono na... Bolesława Bieruta. Dziś jednak znów używa się nazwy ruch Piłsudski.

Trwająca rekultywacja jaworznickiej hałdy będzie zadaniem wieloetapowym.

- Pierwszym etapem jest obecnie trwająca fizyczna rekultywacja w części północnej i zachodniej hałdy, polegająca m.in. na przemieszczaniu mas ziemnych, budowie systemu rowów odwadniających,

W dalszej części:

 • Etapy rekultywacji hałdy i przemiany jej w kopiec
 • Najważniejsza część Kopca Piłsudskiego
 • Ile kosztuje ten niezwykły plan
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.