Jaworzno: Kiedy dzieci wrócą do zniszczonej przez kopalnię szkoły w Byczynie?

Czytaj dalej
Fot. Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz

Jaworzno: Kiedy dzieci wrócą do zniszczonej przez kopalnię szkoły w Byczynie?

Kacper Jurkiewicz

Dzieci z ewakuowanej w listopadzie ubiegłego roku Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie, wciąż będą się uczyły w klubie Niko. Budynek został zniszczony przez szkody górnicze. Kiedy i czy w ogóle, dzieci wrócą do swojej szkoły?

Dzieci z SP 20 w Jaworznie zaczęły nowy rok szkolny znowu w budynku zastępczym. Wciąż nie będą się uczyły w budynku swojej dawnej szkoły. W ubiegłym roku szkołę zamknięto, bo po kolejnych tąpnięciach budynek zaczął pękać. Ten moment wielu z uczniów szkoły w Byczynie zapamięta na bardzo długo. 27 listopada 2018 prezydent Jaworzna zarządził ewakuację budynku ze względu na szkody górnicze. Ewakuacja odbyła się szybko i sprawnie.

Zdecydowano, że dzieci nie wrócą do budynku, gdyż mogły być narażone na niebezpieczeństwo. Dlatego przez cały rok szkolny młodsze dzieci uczyły się w klubie Niko w Byczynie, a ich starsi koledzy zostali przeniesieni do budynku przy ul. Sportowej. Tauron, do którego należy kopalnia odpowiedzialna za szkody, pokrywał koszty transportu uczniów do budynku zastępczego, płacił za wynajem sal w klubie Niko oraz za transport posiłków dla dzieci.

W czwartek 29 sierpnia 2019 sprawa wreszcie ruszyła z miejsca. Tauron Wydobycie podpisał porozumienie z miastem. Spółka ma kompleksowo usunąć wszystkie uszkodzenia powstałe przez działania górnicze, dzięki czemu będzie można od nowa i bezpiecznie korzystać z budynku. Nie stanie się to jednak od razu.

- Nie będziemy prowadzić także działań wydobywczych w rejonie, który może wpłynąć na szkody dla budynku szkoły - powiedział Daniel Iwan z zespołu Strategii i Komunikacji Tauron Wydobycie.

Obecnie w SP nr 20 odbywać się będzie inwentaryzacja, po której powstanie projekt i wykonane zostaną naprawy. Prace inwentaryzacyjne mają potrwać około czterech tygodni. Powrót dzieci do budynku szkoły wciąż jednak nie ma konkretnej daty.

- Niestety, nie możemy podać konkretnej daty powrotu dzieci do szkoły. Dopiero prace inwentaryzacyjne wskażą zakres prac, które będą musiały zostać tam wykonane. O postępach będziemy informować. Zależy nam, żeby dzieci wróciły do budynku szkoły jak najszybciej - powiedział Dawid Litka, rzecznik jaworznickiego magistratu.

Dlaczego wykonywanie ekspertyz trwało tak długo? Zmienił się zarząd Tauron Wydobycie. Poprzednia ekspertyza nie była zadowalająca, więc nowy zarząd z miastem wykonuje kolejną.

- Nie mogę się już doczekać na wyniki inwentaryzacji i podjęte działania . W zeszłym roku w ramach zajęć wf-u korzystaliśmy z terenów zielonych, ale czuliśmy niedosyt. W tym roku szkolnym dzieci będą mogły korzystać m.in. z siłowni Eurogym czy boiska na stadionie Victorii. Myślę, że uczniowie będą zadowoleni - powiedziała Katarzyna Gniadek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Jaworznie.

Tauron Wydobycie nadal będzie pokrywać koszty transportu uczniów oraz posiłków do budynku przy ul. Sportowej i wynajmować sale w klubie Niko.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.