Jaworzno kiedyś i dziś, czyli tak było, tak jest. Jak wyglądało kiedyś miasto? AKTYWNE ZDJĘCIA

Czytaj dalej
ZIELA

Jaworzno kiedyś i dziś, czyli tak było, tak jest. Jak wyglądało kiedyś miasto? AKTYWNE ZDJĘCIA

ZIELA

Jaworzno kiedyś i dziś na fotografiach. Sprawdzamy, jak wyglądało kiedyś, jak się zmieniło. Tym razem publikujemy zdjęcia kopalni Jan Kanty, rynku i dworca kolejowego w Szczakowej.

Jaworznickie zakłady przemysłowe były kiedyś drewniane. Z drewna budowano m.in. budynki tutejszych kopalń. Drewniane były na przykład zakłady górnicze Jacek Rudolf czy Piłsudski (zostały jednak strawione prze ogień w 1902 roku). Ostatnią drewnianą kopalnią była Jan Kanty - powstała w 1920 roku.

Mieszkanie za czytanie

Stacja Jaworzno-Szczakowa. Dworzec kolejowy powstał w latach 1846 i 1847, aby umożliwić połączenie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Szczakowa była bowiem miejscowością graniczną. To stacja rozrządowa z lokomotywownią. Ma 30 torów. Zaraz po jej uruchomieniu, rozkwitł ruch pasażerski. W budynku dworca otwarto urząd pocztowy, restaurację i urząd celny. Transport kolejowy rozwijał się również po drugiej wojnie światowej. Dla wygody pasażerów podniesiono perony. Dziś stacja podupada. Nie ma kasy. Poczekalnia jest zamknięta. Ograniczono liczbę zatrzymujących się na niej pociągów.

Trójkątny rynek w Jaworznie. W XIV wieku rolę rynku pełniło tzw. nawsie, wzdłuż którego powstawały chłopskie chałupy, leżały rozległe pola, stał drewniany kościół z plebanią. W XIX wieku domy zyskały piętrowe nadbudowy. Co prawda, nie były to typowe kamienice, ale na elewacjach pojawiły się zdobienia i gzymsy podtrzymujące belkowanie. W oknach montowano okiennice. Powstawały bramy. Zmieniała się też płyta rynku. Została pokryta wapiennym kamieniem, a później kostką brukową. Przez lata wzdłuż rynku mogły przejeżdżać samochody. Kilka lat temu, po gruntownej przebudowie tego miejsca, rynek stał się miejskim deptakiem, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i przyjezdnych. W 2014 roku internauci uznali za go najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego.

ZIELA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.