Jaworzno: Makieta Byczyny sprzed ponad 150 lat [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Gontarz
Anna Zielonka

Jaworzno: Makieta Byczyny sprzed ponad 150 lat [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Mieszkańcy Byczyny mogą sprawdzić, jak wyglądała ich dzielnica, a niegdyś wieś, przed wielu, wielu laty. W ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok powstała makieta, obrazująca położenie domów i pól uprawnych w 1848 roku. Właśnie z tego czasu pochodzą dokumenty i mapy, którymi posiłkowali się twórcy projektu.

Na makiecie zobaczymy na między innymi 153 domy mieszkalne, 174 budynki gospodarcze, szkołę, karczmę, trzy kapliczki i młyn. Makieta ma wymiary: 2 metry na 1,5 metra i 0,3 centymetra. Jest wykonana w skali 1:850.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Byczyna, które w poprzednich latach przygotowało dwa albumy ze zdjęciami -„Byczyna na starej fotografii”. Znalazł się w nich zbiór archiwalnych zdjęć, dostarczonych do tej publikacji przez samych mieszkańców tej dzielnicy. Byczynianie wyciągnęli fotografie z rodzinnych archiwów. Zebrano ich ponad 1,5 tysiąca, do albumu trafiło około 300. Później powstał kolejny album, tym razem ze zdjęciami z późniejszych czasów.

- Pomysł na makietę zrodził się podczas rozmów o tym, w jaki inny sposób, oprócz albumu, można zaprezentować historię Byczyny - wyjaśnia Anna Gontarz z byczyńskiego koła TPMJ. - Tym razem postanowiliśmy zobrazować mieszkańcom w trójwymiarze, jak kiedyś wyglądała osada, która jest dziś częścią Jaworzna - dodaje.

Otwarcie wystawy dla zwiedzających odbyło się w klubie Niko Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta, zarówno dzieci, jak i dorosłych, przede wszystkim byczynian.

Teraz makieta jest dostępna na stałe w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej (budynek Przedszkola Miejskiego nr 18). Zwiedzający otrzymają bezpłatny katalog wystawowy z mapami, opisem i wspomnieniami dawnych mieszkańców Byczyny.

Anna Zielonka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.