Jaworzno: Marian Folga maluje historie na ludzkich ciałach. Jest w tym mistrzem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Marian Folga
Anna Zielonka

Jaworzno: Marian Folga maluje historie na ludzkich ciałach. Jest w tym mistrzem [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Na ciałach modeli potrafi wyczarować fantastyczne sceny. A pomysły artysty zachwycają jurorów. Marian Folga z Jaworzna jest bowiem ekspertem w bodypaintingu i ma na koncie sporo sukcesów. Ostatnio zajął 2. miejsce na 13. Mistrzostwach Słowacji w Malowaniu Ciała Body art. 2017 w kat. Airbrush.

- To technika wykonywania bodypaintingu za pomocą miniaturowego pistoletu i sprężonego powietrza - tłumaczy artysta. Modelką Daruszka, a w tworzeniu dzieła pomagała jego żona, Monika Folga (często mu asystuje). Tematem konkursu, zorganizowanego przez stowarzyszenie bodypainterów na Słowacji w Trencinie, były „Podróże w czasie”. - Wybrałem podróże astralne i efekt motyla. Chodzi o to, że każda interwencja i podróż do przeszłości powoduje konsekwencje w przyszłości - tłumaczy.

Marian Folga ma na koncie więcej dzieł na ludzkim ciele. Na przykład w 2014 roku zajął piąte miejsce podczas Mistrzostw Świata w Bodypaintingu (Beauty Forum 2014 WBPA Contest) w Monachium. Tematyką konkursu było „30 lat które zmieniło świat”. Na ciele modelki Darii Kruczkowskiej powstały obrazy nawiązujące do katastrofy w Czarnobylu i tego jak ona wpłynęła na ludzkość. Asystentką jaworznianina była Joanna Cuber. Rok później pan Marian też zajął na tych mistrzostwach piąte miejsce. Tematem był „Kabaret- magiczny świat teatru”. Modelką jaworznianina była Karolina Narazińska. Dzieło przedstawiało świat kabaretu w klasycznym wydaniu. Na malowidle znalazły się więc tancerki, scenę, instrumenty muzyczne. Wszystko było pokazane w groteskowy sposób.

Jaworznianin kilkukrotnie zwyciężał też podczas Mistrzostw FacePainting Trophy na targach fryzjersko kosmetycznych Beauty Forum w Warszawie, np. na twarzy modelki Darii Kruczkowskiej namalował motyw z „Alicji w Krainie Czarów”. Główna bohaterka tej baśni w wizji artysty wpadała do krainy przez norę pod drzewem. Jej długie blond włosy ciągnęły się za nią. Pod Alicją było widać szachownicę i tajemnicze krajobrazy. Drzewo, którego pień tworzyły w dużej mierze włosy Darii Kruczkowskiej, było wykonane dodatkowo z różnych elementów. Robiło wrażenie, jakby z głowy modelki ono rzeczywiście wyrastało.

Marian Folga jest honorowym członkiem Światowego Stowarzyszenia Bodypaintingu, otrzymał też nagrodę komisji kultury, sportu i turystyki za twórcze i kreatywne łączenie różnych dziedzin sztuki oraz osiągnięcia w tej materii. Zajmuje się charakteryzacją filmową (ostatnio na planie filmu „Wyklęty”, gdzie robił też zdjęcia z planu, bowiem jest też fotografem). Pracuje jako instruktor zajęć artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Prowadzi teatr tańca DyeMotion, znany ze spektaklu „Fluo”, gdzie tancerze są pomalowani farbami fluorescencyjnymi.

Anna Zielonka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.