Jaworzno: Marian Folga maluje historie na ludzkich ciałach. Jest w tym mistrzem [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Marian Folga
Anna Zielonka

Jaworzno: Marian Folga maluje historie na ludzkich ciałach. Jest w tym mistrzem [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Na ciałach modeli potrafi wyczarować fantastyczne sceny. A pomysły artysty zachwycają jurorów. Marian Folga z Jaworzna jest bowiem ekspertem w bodypaintingu i ma na koncie sporo sukcesów. Ostatnio zajął 2. miejsce na 13. Mistrzostwach Słowacji w Malowaniu Ciała Body art. 2017 w kat. Airbrush.

- To technika wykonywania bodypaintingu za pomocą miniaturowego pistoletu i sprężonego powietrza - tłumaczy artysta. Modelką Daruszka, a w tworzeniu dzieła pomagała jego żona, Monika Folga (często mu asystuje). Tematem konkursu, zorganizowanego przez stowarzyszenie bodypainterów na Słowacji w Trencinie, były „Podróże w czasie”. - Wybrałem podróże astralne i efekt motyla. Chodzi o to, że każda interwencja i podróż do przeszłości powoduje konsekwencje w przyszłości - tłumaczy.

Marian Folga ma na koncie więcej dzieł na ludzkim ciele. Na przykład w 2014 roku zajął piąte miejsce podczas Mistrzostw Świata w Bodypaintingu (Beauty Forum 2014 WBPA Contest) w Monachium. Tematyką konkursu było „30 lat które zmieniło świat”. Na ciele modelki Darii Kruczkowskiej powstały obrazy nawiązujące do katastrofy w Czarnobylu i tego jak ona wpłynęła na ludzkość. Asystentką jaworznianina była Joanna Cuber. Rok później pan Marian też zajął na tych mistrzostwach piąte miejsce. Tematem był „Kabaret- magiczny świat teatru”. Modelką jaworznianina była Karolina Narazińska. Dzieło przedstawiało świat kabaretu w klasycznym wydaniu. Na malowidle znalazły się więc tancerki, scenę, instrumenty muzyczne. Wszystko było pokazane w groteskowy sposób.

Jaworznianin kilkukrotnie zwyciężał też podczas Mistrzostw FacePainting Trophy na targach fryzjersko kosmetycznych Beauty Forum w Warszawie, np. na twarzy modelki Darii Kruczkowskiej namalował motyw z „Alicji w Krainie Czarów”. Główna bohaterka tej baśni w wizji artysty wpadała do krainy przez norę pod drzewem. Jej długie blond włosy ciągnęły się za nią. Pod Alicją było widać szachownicę i tajemnicze krajobrazy. Drzewo, którego pień tworzyły w dużej mierze włosy Darii Kruczkowskiej, było wykonane dodatkowo z różnych elementów. Robiło wrażenie, jakby z głowy modelki ono rzeczywiście wyrastało.

Marian Folga jest honorowym członkiem Światowego Stowarzyszenia Bodypaintingu, otrzymał też nagrodę komisji kultury, sportu i turystyki za twórcze i kreatywne łączenie różnych dziedzin sztuki oraz osiągnięcia w tej materii. Zajmuje się charakteryzacją filmową (ostatnio na planie filmu „Wyklęty”, gdzie robił też zdjęcia z planu, bowiem jest też fotografem). Pracuje jako instruktor zajęć artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Prowadzi teatr tańca DyeMotion, znany ze spektaklu „Fluo”, gdzie tancerze są pomalowani farbami fluorescencyjnymi.

Anna Zielonka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.