Jaworzno na pocztówkach i obecnie. Czyli tak było, tak jest [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Anna Zielonka

Jaworzno na pocztówkach i obecnie. Czyli tak było, tak jest [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Jak zmieniło się Jaworzno na przestrzeni lat? Sprawdźcie to razem z nami! Publikujemy stare pocztówki i fotografie i porównujemy je z obecnym wyglądem miasta. Czy Waszym zdaniem owe miejsca bardzo się zmieniły?

Przedstawiamy Wam pięć zdjęć. Przedstawiają one tzw. Koci Zamek, budynki Jaworznickiego Gwarectwa Węglowego, dzisiejszą ulicę Grunwaldzką, park w centrum Jaworzna i osiedle Podłęże.

Wiecie, gdzie w Jaworznie była kiedyś ulica Krakowska? Dokładnie tam, gdzie dziś biegnie Grunwaldzka. To ta sama droga, która biegnie przez centrum Jaworzna, dziś obok hali widowiskowo-sportowej, parku i siedziby Południowego Koncernu Węglowego. Wtedy jednak węższa, o wiele mniej rozjeżdżana samochodami i otoczona większą liczbą niskich domków. Na zdjęciu z 1949 roku nie ma jeszcze ani dzisiejsze o "Domu Chleba", ani bloków mieszkalnych. Po prawej na samym przodzie widać za to budynek, który na pewno stoi do dziś - kiedyś była to Filii Chrzanowskiego Towarzystwa Zaliczkowego, dziś w budowli znajduje się bank. A w głębi zdjęcia, co do tej pory się nie zmieniło, można dostrzec gmach dawnego Konsumu (gdzie dzisiaj jest siedziba banku).

Na zdjęciach widać siedzibę zarządu jaworznickiej kopalni, a kiedyś kilku zakładów kopalnianych. Zespół parkowo-willowy dziś jest gmachem dyrekcji Tauronu Wydobycie. Wcześniej znajdowało się w nim Gwarectwo Węglowe. Budynki w obecnym kształcie stoją w tamtym miejscu do 1923 roku. Gmach w głębi zdjęcia to willa z 1911 roku. Mieszkali w niej kiedyś kolejni dyrektorzy Gwarectwa Węglowego. Budynki wyremontowane zostały kilka lat temu. Gmach po prawej stronie ma dobudowane jedno piętro. Dziś mieści się w nim kilka podmiotów, to znaczy kolejny z jaworznickich banków i kilka sklepów.


Park w centrum Jaworzna, zlokalizowany między dzisiejszymi ulicami - Grunwaldzką, Pocztową i Zieloną. Czarno-biała fotografia została zamieszczona w wydanym w 1967 roku "Informatorze Zakładów Chemicznych "Azot" w Jaworznie.
Ten niewielki park powstał w samym centrum naszego miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Jaworznickiego Gwarectwa Węglowego. Wchodzi w skład tzw. zespołu parkowego (kiedyś drzewa rosły gęsto nawet za budynkami gwarectwa, czyli tam, gdzie dziś jest plac zabaw przed Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 1). Alejki powstały na przełomie XIX i XX wieku. Niektóre drzewa mają nawet ponad 200 lat.

Podłęże to największe osiedle mieszkaniowe w Jaworznie, na którym mieszka kilkanaście tysięcy mieszkańców. A czy wiecie o tym, że obecne blokowisko pierwotnie miało nazywać się osiedlem "Zjednoczenia Polskiego Ruchu Robotniczego"?
Taka nazwa, została wpisana 14 grudnia 1978 roku na akcie erekcyjnym planowanego wtedy osiedla Podłęże. Na szczęście to miano się nie przyjęła. Tym sposobem część Jaworzna nieprzerwanie jest nazywana Podłężem i ta nazwa obowiązuje od wielu, wielu lat.

W lata 60. XX wieku zburzono Koci Zamek, czyli budynek, który powstał na początku XX wieku na wniesieniu przy dzisiejszej ulicy Pocztowej w Jaworznie. Teraz w tym miejscu stoi gmach po dawnym kinie "Sasanka" (dziś mieszczą się w nim m.in. supermarket, pub i apteka). Plotka głosi, że w Kocim Zamku były odprawiane... czarne msze. Inni mówią, że to nie jest prawda. Dom zbudował niejaki Harndorf, Austriak, urzędnik w Gwarectwie Węglowym. Budowla miała nietypową dla Jaworzna bryłę. Dlatego przyciągała uwagę mieszkańców.

Anna Zielonka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.