Tomasz Szymczyk

Jaworzno: Nowy blok energetyczny i gigantyczna chłodnia Tauronu rozpoczną pracę w 2019 roku

Nowy blok energetyczny w Jaworznie to prawdziwy kolos. Chłodnia ma 180 metrów wysokości Fot. Lucyna Nenow Nowy blok energetyczny w Jaworznie to prawdziwy kolos. Chłodnia ma 180 metrów wysokości
Tomasz Szymczyk

Na ponad 60 procent kierownictwo Tauronu określa stan zaawansowania budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Całość ma być gotowa pod koniec 2019 roku.

Budowę ogromnej, 180-metrowej chłodni kominowej i kotłowni można obserwować z wielu punktów na Śląsku i w Małopolsce. To największa inwestycja Grupy Tauron i jedna z największych inwestycji w Polsce, która po uruchomieniu ma wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. Inwestycja ma też znaczenie ekologiczne, bo po jej zakończeniu emisja dwutlenku siarki będzie szesnastokrotnie niższa niż w zamykanych blokach 120 MW. Emisja CO2 ma się z kolei zmniejszyć o blisko 2 mln ton rocznie.

- Blok będzie jedną z najbardziej sprawnych jednostek nie tylko w naszym kraju, ale też w Europie. Będzie też zasilany węglem z polskich kopalń - podkreślał wczoraj w Jaworznie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Do nowego bloku trafi węgiel m.in. z kopalń należących do Tauronu Wydobycie, który jest właścicielem kopalni Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu oraz Brzeszcze. Trwa już budowa nowej linii kolejowej, która połączy ZG Sobieski z nowym blokiem.

Budowany w Jaworznie blok energetyczny o mocy 910 MW przeszedł właśnie udaną próbę ciśnieniową. To jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Powodzenie tego testu oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotła. Podczas próby kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar (ok. 56,1 MPa).

W trakcie próby zużyto 984 m sześc. wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo, w celu utrzymania temperatury w budynku kotłowni, zainstalowano 10 nagrzewnic spalinowych o mocy 250 kW.

W dalszej części:

 • Komentarz Filipa Grzegorczyka, prezesa Tauronu Polska Energia
 • W jakiej fazie jest inwestycja
 • Jaka jest przyszłość elektrowni Jaworzno III
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.