Jaworzno: Pierwsza stacja szybkiego ładowania autobusów otwarta

Czytaj dalej
Kacper Jurkiewicz

Jaworzno: Pierwsza stacja szybkiego ładowania autobusów otwarta

Kacper Jurkiewicz

14 listopada Tauron i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie uruchomiły pierwszą stację ładowania i szybkiej wymiany baterii autobusów w Polsce.

Jaworzno jest jednym z miast, które mają jedną z największych flot autobusów elektrycznych w Polsce. Mieszkańcy mogą jeździć tu aż 24 takimi autobusami. Wczoraj nastąpił kolejny krok w polepszaniu i rozwijaniu tej usługi. Uruchomiono bowiem nowoczesną stację ładowania i szybkiej wymiany baterii dla takich autobusów. Jest to na razie projekt testowy, na którego efekty będziemy musieli poczekać.

- Cały czas szukamy nowych rozwiązań i edukujemy się. W Tauronie posiadamy również samochody elektryczne oraz vany dla służb technicznych. Ta ładowarka, to nowość w skali Polski, być może nawet Europy. Co ważne, podczas ładowania panuje pełna elastyczność. Możemy zdecydować więc, w jakich godzinach będzie ładowany pojazd, co również może obniżyć koszty jego ładowania - powiedział prezes zarządu Tauron, Robert Zasina.

Wymiana baterii w autobusie odbywa się bardzo szybko. Natomiast sam proces ich ładowania trwa około 2-3 godzin.

- To milowy krok w rozwoju elektromobliności w Polsce. Posiadamy 24 autobusy elektryczne, które przejechały już około 2 miliony kilometrów. Co oznacza, że nie został spalony ponad milion litrów oleju napędowego. Dzięki temu Jaworzno jest mniej zanieczyszczonym miastem. Pokazujemy, że rozwój elektromobilności jest możliwy i mamy tego dobre efekty. Do tego potrzebna była ścisła współpraca operatora systemu dystrybucyjnego i operatora systemu transportowego - mówi Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Nowa stacja będzie ładowała obecnie tylko jeden autobus. Na jednym komplecie baterii może on przejechać od 150 do 170 kilometrów, w zależności od dnia i trasy.

Jak działa nowa ładowarka? Do hali ładowania wjeżdża autobus. Następnie pracownicy odbezpieczają klapy w autobusie. Dalszy proces jest już w pełni zautomatyzowany. Maszyna wyjmuje z pojazdu zużyte baterie, a w ich miejsce wkłada zupełnie nowe. Stare baterie zostają przestawione na półkę, na której się ładują. Czas ładowania autobusu wynosi tylko około 10 minut. Na razie Tauron testuje tę technologię. Jeszcze nie wiadomo, czy PKM Jaworzno będzie w przyszłości kupował autobusy z myślą o takim sposobie ładowania.

- Nie jest przesądzone, że takie autobusy będą zamawiane. Jest to na razie projekt badawczy. Wszystko zależy również od jego efektów. Z pewnością będziemy kupować nowe autobusy elektryczne - powiedział Zbigniew Nosal.

Flota elektrycznych autobusów się powiększy

Obecnie Jaworzno posiada 24 elektryczne autobusy w swojej flocie. Jednak ich liczba niedługo wzrośnie. Zbigniew Nosal poinformował, że obecnie została podpisana umowa na dofinansowanie zakupu 20 kolejnych autobusów. A przetarg jest w przygotowaniu. PKM jest również zainteresowany w umieszczeniu jednej z ładowarek w Katowicach.

Elektryczny rower miejski

Jaworzno ma w planach również uruchomienie systemu wypożyczania rowerów miejskich. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z 200 rowerów, z czego 120 z nich będzie rowerami elektrycznymi.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.