Jaworzno: uczniowie i rodzice walczą o swoje szkoły. Miasto planuje zmiany

Czytaj dalej
Fot. Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz

Jaworzno: uczniowie i rodzice walczą o swoje szkoły. Miasto planuje zmiany

Kacper Jurkiewicz

Miasto chce zreorganizować sieć szkół. W efekcie niektóre szkoły zostałyby zlikwidowane lub przeniesione w inne miejsca. W środę 20 listopada rodzice i uczniowie stanowczo protestowali przeciwko takim planom.

O tym, że miasto zamierza przeprowadzić reorganizacje sieci szkół Urząd Miejski poinformował w czwartek, 14 listopada, choć informacja ta dotarła do rodziców już wcześniej.

- Rodzice o zmianach dowiedzieli się od osób trzecich, w środę 13 listopada. Zaczęliśmy między sobą rozmawiać. Dyrektor naszej szkoły przekazała nam informacje dopiero w czwartek 14 listopada. Nie ukrywam, że zapanował niepokój, pojawił się także stres - mówi Kinga Wnuk, należąca do Rady Rodziców w SP nr 2. Szkoła ta ma zostać przeniesiona do budynku SP nr 7.
Rodzice uczniów SP nr 2 oraz uczniowie LO nr 2 w Jaworznie zbierali podpisy pod petycją, która zostanie dziś przekazana do Urzędu Miejskiego oraz kuratorium. Udało się zebrać około 3,5 tysiąca podpisów.

Urząd Miejski podkreśla, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące zmian oraz ich terminów. Obecnie trwają spotkania i rozmowy z rodzicami oraz dyrektorami placówek.

- Podjęcie tego tematu wynika m.in. z analizy sytuacji demograficznej w mieście. Brak reakcji na te zjawiska, w dłuższej perspektywie czasowej może doprowadzić do wielu niekontrolowanych negatywnych skutków w przyszłości. Dlatego też w obecnej sytuacji, posiadając rzetelne dane warto dyskutować nad wariantami łączenia szkół, stabilnością zatrudnienia nauczycieli, ich identyfikacją z zadaniami edukacyjnymi w szkole oraz poprawą warunków w budynkach - stwierdza Irena Wojtanowicz-Stadler, naczelnik Wydziału Edukacji w jaworznickim Urzędzie Miejskim.

Według analiz wykonanych przez miasto w roku szkolnym 2019/2020 do SP nr 7 chodzi 644 uczniów, w roku szkolnym 2024/2025 ma ich być 295. Ponadto według urzędników zmieniają się trendy i coraz mniej osób wybiera licea.

Spore zmiany mają czekać LO nr 2. Licealiści mieliby zostać przeniesieni do budynku, w którym mieści się LO nr 3, SP nr 2 oraz przedszkole.

- Nasza pani dyrektor zorganizowała spotkanie z samorządem i oznajmiła, że szkoła zostanie zlikwidowana. Nie zgadzamy się z tym. Jeśli trafimy do budynku z LO nr 3 to zmieni się nam dyrektor, a także nauczyciele - powiedział Przemek Kawka, uczeń LO nr 2 w Jaworznie.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 2 zorganizowali więc protest, by nagłośnić swój problem. Skandowali hasła: „Murem za LO 2” czy „Nie oddamy naszej szkoły”. W strajku wsparli ich rodzice oraz radni Koalicji Obywatelskiej.

- Jesteśmy zbulwersowani, mamy nadzieję, że spotkanie i protest przyniosą skutki. Szkoła została wybrana świadomie, ma świetną zdawalność matur. Córka wybrała szkołę w tym mieście, a teraz wychodzi na to, że popełniła błąd - powiedzieli nam Elżbieta Czak z mężem, którzy są rodzicami uczennicy liceum.

Reorganizacja szkół w Jaworznie miałaby dotyczyć: SP nr 2, SP nr 7, SP nr 9, SP nr 10, SP nr 15, ZSO, II LO, ZSP nr 2 oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej. 20 listopada odbyło się spotkanie rady rodziców LO nr 2 z komisją ds. edukacji. Na 22 listopada zwołana została z kolei nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której podjęty zostanie temat szkolnych zmian. Wtedy rodzice i uczniowie mają także strajkować.

Kacper Jurkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.