Anna Zielonka-Hałczyńska

Jaworzno: w Zakładzie Górniczym Sobieski wyrośnie szyb Grzegorz

Jaworzno: w Zakładzie Górniczym Sobieski wyrośnie szyb Grzegorz Fot. Anna Zielonka-Hałczyńska
Anna Zielonka-Hałczyńska

W Jaworznie, w Dniu Energetyka, premier Beata Szydło wzięła udział w przekazaniu terenu pod budowę nowego szybu górniczego w dzielnicy Byczyna. Szyb Grzegorz będzie należeć do Zakładu Górniczego Sobieski, który jest z kolei kopalnią spółki Tauron Wydobycie.

Nowy szyb zostanie wybudowany do 2023 roku. Jego budowa pochłonie około 550 mln złotych.

- Udowadniamy wszystkim niedowiarkom, którzy nie wierzyli w to, że w naszym kraju może powstać jeszcze zakład górniczy, że właśnie w Polsce się da - mówiła w Jaworznie premier Beata Szydło. - Budowa nowego szybu Grzegorz to bowiem tak naprawdę budowa nowej kopalni. Wystarczy spojrzeć na zaprojektowaną infrastrukturę - dodała. Jak przyznała było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął. - A tymczasem konsekwentnie wprowadzamy w życie nasze reformy, które mają ustabilizować gospodarkę, uczynić polskie górnictwo konkurencyjnym, stworzyć nowe możliwości dla niego - argumentowała.

Zaznaczyła w Jaworznie, że w przyszłości rząd pokaże jeszcze wiele takich inwestycji. - Będziemy je pokazywać i ogłaszać - podkreśliła. - W tym wszystkim nie chodzi tylko o cyferki. Najważniejsze jest to, by generować wzrost gospodarczy. By żyło się lepiej każdej polskiej rodzinie. Niech nam Grzegorz rośnie - dodała.

Dzięki nowemu szybowi o 50 lat przedłuży się żywotność kopalni Sobieski. Nowy obiekt będzie mieć 870 metrów głębokości i 7,5 m średnicy. Grzegorz skróci czas dojazdu górników i dostarczania urządzeń oraz materiałów do czynnej ściany wydobywczej, ale najpierw będzie szybem wentylacyjno-wdechowym.

Wczoraj w obecności premier Szydło doszło do podpisania protokołu przekazania terenu pod inwestycję głównemu wykonawcy pierwszego etapu budowy szybu. A jest nim konsorcjum, w skład którego wchodzą firm Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA (lider) i Famur Pemug Sp. z o.o.

W dalszej części:

 • Co powstanie w pierwszym etapie inwestycji
 • Inne inwestycje Tauronu, czyli gigantyczny blok energetyczny
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Zielonka-Hałczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.