Jaworzno z lotu ptaka: tak wyglądają zielone zakątki miasta [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Anna Zielonka
Anna Zielonka

Jaworzno z lotu ptaka: tak wyglądają zielone zakątki miasta [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Jaworzno jest piękne - ma wiele zielonych zakątków. Mało powiedziane, poszczególne dzielnice przedzielają połacie lasów i łąk. Zobaczcie je z lotu ptaka.

Tak oto wygląda nasze miasto z wysokości. Tym razem postanowiliśmy się przyjrzeć zielonym jaworznickim zakątkom, których nam dostatek. W ciepłe, letnie dni jaworznianie mogą wędrować nie tylko po GEOsferze i kamieniołomie Gródek z centrum nurkowym w Pieczyskach. Mamy przecież także zalew Sosina, Tarkę w Dębie, zielone Grodzisko. A dookoła osiedli, oprócz gęstych lasów, są też łąki i pola uprawne. Nie zapominajmy także o rezerwacie Dolina Żabnika, o zalanych, malowniczych terenach w lesie między Podłężem, elektrownią i Jeleniem. Jest gdzie wędrować.

Mieszkanie za czytanie

A jak tam dojechać? Osoby, posiadające samochód nie będą miały z tym większego problemu. Oczywiście do rezerwatów i nad Gródek trzeba dojść pieszo przez las. Nad zalewem Sosina jest parking - płatny: w soboty, niedziele i święta - 10 złotych za cały dzień, a w dni powszedni - 5 złotych. Parkowanie motocykla lub skutera kosztuje 2 złote, karnet sezonowy na samochód osobowy - 100 zł, a karnet dla członków koła PZW Katowice - 25 złotych.

Niezmotoryzowani do zielonych miejsc dojadą autobusem. Linią 304 można dostać się do GEOsfery, w pobliże Gródka i Sosiny. Kursuje też wakacyjna linia 390, którą można dojechać nad samą Sosinę, a trasa również prowadzi koło ośrodka GEOsfera (autobus zabiera tam pasażerów m.in. z Osiedla Stałego, Leopoldu i centrum). Do rezerwatu Dolina Żabnika dostaniemy się autobusem 314 lub 306 do Ciężkowic (przystanek Ciężkowice Pętla) i stamtąd spacerem przez las. Na Tarkę zawiezie nas autobus linii 312.

Anna Zielonka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.