Jaworzno z lotu ptaka: tak wyglądają zielone zakątki miasta [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Anna Zielonka
Anna Zielonka

Jaworzno z lotu ptaka: tak wyglądają zielone zakątki miasta [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka

Jaworzno jest piękne - ma wiele zielonych zakątków. Mało powiedziane, poszczególne dzielnice przedzielają połacie lasów i łąk. Zobaczcie je z lotu ptaka.

Tak oto wygląda nasze miasto z wysokości. Tym razem postanowiliśmy się przyjrzeć zielonym jaworznickim zakątkom, których nam dostatek. W ciepłe, letnie dni jaworznianie mogą wędrować nie tylko po GEOsferze i kamieniołomie Gródek z centrum nurkowym w Pieczyskach. Mamy przecież także zalew Sosina, Tarkę w Dębie, zielone Grodzisko. A dookoła osiedli, oprócz gęstych lasów, są też łąki i pola uprawne. Nie zapominajmy także o rezerwacie Dolina Żabnika, o zalanych, malowniczych terenach w lesie między Podłężem, elektrownią i Jeleniem. Jest gdzie wędrować.

Mieszkanie za czytanie

A jak tam dojechać? Osoby, posiadające samochód nie będą miały z tym większego problemu. Oczywiście do rezerwatów i nad Gródek trzeba dojść pieszo przez las. Nad zalewem Sosina jest parking - płatny: w soboty, niedziele i święta - 10 złotych za cały dzień, a w dni powszedni - 5 złotych. Parkowanie motocykla lub skutera kosztuje 2 złote, karnet sezonowy na samochód osobowy - 100 zł, a karnet dla członków koła PZW Katowice - 25 złotych.

Niezmotoryzowani do zielonych miejsc dojadą autobusem. Linią 304 można dostać się do GEOsfery, w pobliże Gródka i Sosiny. Kursuje też wakacyjna linia 390, którą można dojechać nad samą Sosinę, a trasa również prowadzi koło ośrodka GEOsfera (autobus zabiera tam pasażerów m.in. z Osiedla Stałego, Leopoldu i centrum). Do rezerwatu Dolina Żabnika dostaniemy się autobusem 314 lub 306 do Ciężkowic (przystanek Ciężkowice Pętla) i stamtąd spacerem przez las. Na Tarkę zawiezie nas autobus linii 312.

Anna Zielonka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.