Jaworzno z paralotni: budowa bloku energetycznego przy Elektrowni Jaworzno III [INTERAKTYWNA MAPA]

Czytaj dalej
Anna Zielonka

Jaworzno z paralotni: budowa bloku energetycznego przy Elektrowni Jaworzno III [INTERAKTYWNA MAPA]

Anna Zielonka

Dwa pylony komunikacyjnego i chłodnię kominową budowanego w Jaworznie bloku energetycznego widać już z daleka. Olbrzym o mocy 910 MWe powstaje na terenie Elektrowni Jaworzno III. Wybraliśmy się na podniebną wycieczkę, gdzie z lotu ptaka zrobiliśmy zdjęcia placu budowy.

Jak widać, inwestycja przebiega bez zakłóceń. Głównym wykonawcą bloku energetycznego w Jaworznie jest firma Rafako.
Budowa bloku rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. To wtedy doszło do symbolicznego wkopania łopaty przez prezesów Tauronu, Rafako i innych zainteresowanych podmiotów (podpisani umowy nastąpiło kilka miesięcy wcześniej - 17 kwietnia).

Mieszkanie za czytanie

Blok ma zostać oddany do użytku w 2019 roku. Przypominamy, że będzie to największy blok energetyczny Tauron Wytwarzanie. Sama chłodnia kominowa, której podstawa ma rozmiary pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, osiągnie wysokość aż 180 m.

Obiekt powstaje między dwiema elektrowniami Tauron Wytwarzanie, tzw. dwójką i trójką, i dostarczy prąd 2,5 mln Polaków. Będzie zasilany m.in. przez węgiel z trzech należących do koncernu kopalni - ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Janina w Libiążu i Nowe Brzeszcze.

Anna Zielonka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.