Ewa Łukomska

Jazdy na nartach uczmy się od fachowców. Co trzeba zrobić przed wyjściem na stok?

Jazdy na nartach uczmy się od fachowców. Co trzeba zrobić przed wyjściem na stok?
Ewa Łukomska

Sprzęt to jeden z elementów kluczowych dla naszego bezpieczeństwa, obok przygotowania fizycznego i wiedzy. Z Arkadiuszem Jędrasem, instruktorem narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, rozmawiamy o przygotowaniach do sezonu.

Jak powinny wyglądać przygotowania do sezonu narciarskiego? Czy mamy jeszcze szansę poprawić naszą formę?
Biorąc pod uwagę, że jest już początek grudnia, czasu mamy bardzo mało. W zasadzie każdy rodzaj aktywności fizycznej pozytywnie wpłynie na naszą formę przez rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Powinniśmy zadbać o siłę, zwinność, sprawność motoryczną naszego ciała. Możemy to zrobić, robiąc pompki, biegając, jeżdżąc na rowerze, robiąc przysiady, wykonując wszystkie ćwiczenia, które wzmacniają dolne partie mięśni, a także plecy i brzuch. Musimy pamiętać również o ramionach. Tak naprawdę czas ucieka, dlatego nie namawiam, by rozpoczynać teraz specjalistyczne ćwiczenia. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na naszą formę przez sezonem.

Wciąż możemy jeszcze zadbać o sprzęt, który również jest bardzo istotny. Jak go właściwie dobrać i jak o niego zadbać?
O sprzęt musimy zadbać, ponieważ jest to jeden z elementów kluczowych dla naszego bezpieczeństwa, obok przygotowania fizycznego, mentalnego, wiedzy na temat poruszania się po stoku. Najważniejszą częścią sprzętu narciarskiego są buty. Noga bezpośrednio wpływa na to, jak sterujemy nartą, a w bucie powinno nam być wygodnie i ciepło, powinien on być dobrany na miarę i mieć odpowiednią twardość. Kobiety powinny jeździć w butach damskich, mężczyźni w męskich, a dzieci w dziecięcych. Jest to bardzo istotne, szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ siła, jaka działa na goleń dziecięcy, jest zupełnie inna w bucie dla dorosłych niż w bucie dziecięcym. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo. Kolejnym istotnym elementem są narty, które powinniśmy dobrać w zależności od tego gdzie będziemy jeździć, jak zaawansowane są nasze umiejętności oraz czego oczekujemy. Powinniśmy dobrać je także do wzrostu. Dobrze jest wybrać nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie narty, na których jeździ się łatwiej i bezpieczniej. Narty powinny być też odpowiednio przygotowane: mieć zaostrzone krawędzie, zalane ubytki w ślizgach, na które powinna być nałożona struktura, pomagająca w czasie jazdy odprowadzać spod nart wodę, dzięki czemu ich trakcja jest lepsza. Istotne są także wiązania narciarskie, o których narciarze często zapominają. One również mają wpływ na nasze bezpieczeństwo. W tym momencie chciałbym również odradzić wożenie odsłoniętych nart na bagażnikach samochodów, ponieważ sól drogowa ma bardzo negatywny wpływ, szczególnie na wiązania i krawędzie. Ekwipunek dopełnia oczywiście ciepły i wygodny strój oraz obowiązkowy na stoku kask.

Czy ma pan rady dla osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem?
Oczywiście. Pierwszą istotną kwestią są buty - nie wypożyczajmy ich, a kupujmy. Wypożyczyć możemy natomiast narty. Po drugie, warto uczyć się jeździć pod okiem prawdziwego instruktora, najlepiej Polskiego Związku Narciarskiego. Ze znajomymi możemy jeździć, gdy już posiadamy pewne umiejętności, ale uczyć się powinniśmy z pomocą profesjonalistów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Od początku musimy uważać na to, by nie nabrać złych nawyków, ponieważ później trudno jest ich się pozbyć.

Jak możemy zachować bezpieczeństwo na stoku? Czego powinniśmy bezwzględnie unikać?

Zasady obowiązujące na stoku określa kodeks narciarski. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że pierwszeństwo ma narciarz jadący wolniej i ten, który jedzie niżej. Nie zatrzymujemy się na środku trasy, ale z boku. W przypadku gdy widzimy, że ktoś się przewrócił i wyglądało to niebezpiecznie, musimy się zatrzymać i zapytać, czy nic mu nie jest. Traktujmy innych narciarzy tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Ewa Łukomska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.