Bartłomiej Wortolec

Jeden bilet autobusowo-kolejowy na 12 województw to Wspólny Bilet Samorządowy

Wspólny bilet  samorządowy można kupić od 1 sierpnia Wspólny bilet samorządowy można kupić od 1 sierpnia
Bartłomiej Wortolec

Wspólny Bilet Samorządowy pozwala podróżować przez 24 godziny na 62 liniach kolejowych w 12 województwach. Kosztuje 38 złotych. Czy ma sens? Do kogo jkest skierowany i kto z niego może skorzystać?

Od wtorku 1 sierpnia w sprzedaży dostępny jest Wspólny Bilet Samorządowy. Ta specjalna oferta pozwala nam za 38 złotych, przez 24 godziny, podróżować na 62 liniach obsługujących ponad 950 stacji na terenie dwunastu województw.

Bilet, uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów w przeciągu doby, obowiązuje w : Kolejach Śląskich, Kolejach Mazowieckich, Warszawskiej Kolei Dojazdowej, Kolejach Małopolskich, Kolejach Wielkopolskich, Kolejach Dolnośląskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz przewoźniku autobusowym firmy Arriva. Uwaga - bilet jest imienny.

Na autobus i pociąg. I zapłacimy mniej

- Jest to pierwsza taka oferta w Polsce - mówi Dariusz Grajda, prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych. - Z tego biletu można skorzystać przez siedem dni w tygodniu. Pasażer może wskazać konkretną datę i godzinę, od której bilet będzie ważny. To nieograniczona liczba przejazdów pociągami, czy autobusami zrzeszonych przewoźników - podkreśla.

Prace nad wspólnym biletem dla dwunastu województw rozpoczęły się w ubiegłym roku.

- Do konkretów przystąpiliśmy na początku tego roku - mówi Dariusz Grajda. - To nie jest prosta sprawa, bo oprócz tego, że przewoźnicy chcieli wprowadzenia takiej specjalnej oferty dla podróżnych, to musieli na to wyrazić zgodę właściciele spółek i organizatorzy, czyli samorządy województw - mówi.

I zwraca uwagę na to, że bilet jest nietypowy, bo kolejowo-autobusowy, a także na oszczędności, które z niego wynikają. Dla przykładu: jeżeli pasażer chciałby pojechać na tym bilecie z Warszawy do Łodzi korzystając z usług biorących udział w projekcie przewoźników, to zapłaci mniej więcej połowę, porównując do standarowego biletu.

Wspólny bilet nie uprawnia natomiast do przejazdów w pociągach: komercyjnych KM - Słoneczny, ŁKA - ŁKA Sprinter, komercyjnych Arriva, KD-Specjal i „Pociąg do Kultury”, KMŁ - na odcinku Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko oraz komercyjnych KŚ oraz na odcinku Chałupki - Bohumin.

- Idea wspólnego biletu dla kolei samorządowych pojawiła się już na samym początku tworzenia Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych - jeszcze w roku 2015 - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. - Związek został zarejestrowany w 2016 roku i od tej pory trwały intensywne prace wśród wszystkich związkowych spółek. Przedstawiciele poszczególnych działów spotykali się oraz analizowali zarówno możliwości, jak i ograniczenia wprowadzenia tej nowej oferty. Warunki biletu zostały uzgodnione pomiędzy wszystkimi spółkami - dodaje Michał Wawrzaszek.

Przez aplikację i w specjalnych punktach

W naszym województwie Wspólny Bilet Samorządowy możemy kupić poprzez aplikację mobilną SkyCash. Dodatkowo Koleje Śląskie oferują je w kilkunastu punktach sprzedaży (nie kasach biletowych) w naszym regionie. Pełną listę punktów, wraz z adresami, znajdziemy na stronie internetowej Kolei Śląskich w zakładce „Kup bilet” i następnie klikając w „Na mieście”. Niektórzy przewoźnicy, którzy włączyli się do projektu, oferują jednak bilety w kasach biletowych, pociągach, biletomatach oraz internecie. Część z nich podała również konkretne daty uruchomienia poszczególnych kanałów dystrybucji tego specjalnego biletu.

- Uruchomienie sprzedaży tego biletu np. w kasach jest uzależnione od operatora systemu informatycznego, z którego korzysta kilka spółek - tłumaczy Michał Wawrzaszek, dodając, że czekają na wdrożenie tego systemu i nie jest to zależne od przewoźnika. Za to przewoźnicy na pewno będą brali pod uwagę to, jak na temat nowej usługi wypowiedzą się pasażerowie.

- Będziemy czytać komentarze w internecie, wsłuchiwać się w głosy naszych pasażerów i analizować wszystkie informacje, które do nas będą docierać. Jest to dopiero pierwsza wersja naszego biletu i będziemy starać się ją rozbudowywać - kończy Wawrzaszek.

Bartłomiej Wortolec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.