Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku - dom handlowy Domus - nie istnieje

Czytaj dalej
Barbara Kubica

Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku - dom handlowy Domus - nie istnieje

Barbara Kubica

Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku, okazały gmach domu handlowego Domus - już nie istnieje. We wtorek runęła ostatnia ściana kolosa, który górował dotąd na ulicą Zebrzydowicką. Teraz na placu została już tylko sterta gruzu. Rozbiórka trwała blisko miesiąc.

W miniony wtorek, 25 sierpnia, runęła ostania ściana gmachu starego domu handlowego Domus w Rybniku. Budynek górował nad okolicą od 1977 roku. Jego rozbiórka rozpoczęła się dokładnie 4 sierpnia. Wystarczyło 20 dni, by budynek o powierzchni 6400 metrów kwadratowych przestał istnieć.

Na prace rozbiórkowe przy wysłużonym gmachu z ogromnym zainteresowaniem spoglądają mieszkańcy okolicznych domów i bloków. Trudno im się dziwić, bowiem w budynku przez wiele lat kupowali wszystkie sprzęty niezbędne do wyposażenie domu i mieszkania. Choć gmach nigdy nie był perełką architektury, a raczej typowym przykładem budownictwa charakterystycznego dla czasów komunizmu, to wciąż wielu rybniczan spogląda na niego z nostalgią.

Prace rozbiórkowe przebiegały sprawnie. Cztery pierwsze etapy prac rozbiórkowych prowadzone były w granicach wyznaczonych przez dylatacje konstrukcji budynku. Najpierw wyburzona została ćwiartka południowo-wschodnia, a następnie kolejne – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż ku ćwiartce północno-wschodniej.

Przypomnijmy, że nowy właściciel terenu, na którym stoi Domus, kupił także teren przylegający do rozebranego budynku, na którym jeszcze do niedawna był park. Na jego terenie wycięto ponad 100 drzew i w tym miejscu powstanie sklep wielkopowierzchniowy oraz blok mieszkalny, w którym nowy dom znajdzie około 60 rodzin. W miejscu zburzonego Domusu natomiast powstanie niewielka galeria handlowo-usługowa. Cała inwestycja odbywa się pod hasłem "Kwartał Domus"

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.