Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku - dom handlowy Domus - nie istnieje

Czytaj dalej
Barbara Kubica

Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku - dom handlowy Domus - nie istnieje

Barbara Kubica

Jeden z reliktów PRL-u w Rybniku, okazały gmach domu handlowego Domus - już nie istnieje. We wtorek runęła ostatnia ściana kolosa, który górował dotąd na ulicą Zebrzydowicką. Teraz na placu została już tylko sterta gruzu. Rozbiórka trwała blisko miesiąc.

W miniony wtorek, 25 sierpnia, runęła ostania ściana gmachu starego domu handlowego Domus w Rybniku. Budynek górował nad okolicą od 1977 roku. Jego rozbiórka rozpoczęła się dokładnie 4 sierpnia. Wystarczyło 20 dni, by budynek o powierzchni 6400 metrów kwadratowych przestał istnieć.

Na prace rozbiórkowe przy wysłużonym gmachu z ogromnym zainteresowaniem spoglądają mieszkańcy okolicznych domów i bloków. Trudno im się dziwić, bowiem w budynku przez wiele lat kupowali wszystkie sprzęty niezbędne do wyposażenie domu i mieszkania. Choć gmach nigdy nie był perełką architektury, a raczej typowym przykładem budownictwa charakterystycznego dla czasów komunizmu, to wciąż wielu rybniczan spogląda na niego z nostalgią.

Prace rozbiórkowe przebiegały sprawnie. Cztery pierwsze etapy prac rozbiórkowych prowadzone były w granicach wyznaczonych przez dylatacje konstrukcji budynku. Najpierw wyburzona została ćwiartka południowo-wschodnia, a następnie kolejne – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż ku ćwiartce północno-wschodniej.

Przypomnijmy, że nowy właściciel terenu, na którym stoi Domus, kupił także teren przylegający do rozebranego budynku, na którym jeszcze do niedawna był park. Na jego terenie wycięto ponad 100 drzew i w tym miejscu powstanie sklep wielkopowierzchniowy oraz blok mieszkalny, w którym nowy dom znajdzie około 60 rodzin. W miejscu zburzonego Domusu natomiast powstanie niewielka galeria handlowo-usługowa. Cała inwestycja odbywa się pod hasłem "Kwartał Domus"

Barbara Kubica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.