Jedenaście śmiertelnych ofiar czadu w województwie śląskim [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Patryk Drabek
Patryk Drabek

Jedenaście śmiertelnych ofiar czadu w województwie śląskim [INFOGRAFIKA]

Patryk Drabek

Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października ubiegłego roku do początku tego tygodnia tlenek węgla zabił już 11 osób w województwie śląskim. Jak ustrzec się przed „cichym zabójcą”?

Problem z tlenkiem węgla (czadem) jest często związany z nieszczelnością przewodów kominowych - głównie przy piecach węglowych w mieszkaniach. Dochodzi także m.in. do zatruć przy przepływowych podgrzewaczach wody (junkersach).

Bardzo niekorzystnie na statystyki związane z tlenkiem węgla wpłynął mroźny początek roku. Co istotne, strażacy odnotowali od tego momentu nie tylko większą liczbę interwencji, ale także więcej sytuacji, w których mieszkańcy wzywali służby w chwili, gdy o zagrożeniu dały znać specjalne czujniki tlenku węgla.

- Mieliśmy kilka przykładów, w których takie urządzenie zadziałało i uratowało mieszkańców. W poprzednich latach odnotowywaliśmy po kilka interwencji związanych z tego typu czujnikiem, tymczasem tylko od początku tego roku mieliśmy już ponad 70 takich zdarzeń. Widać, że mieszkańcy województwa wzięli sobie do serca apele, nie tylko nasze, ale także m.in. Korporacji Kominiarskiej - podkreśla st. kpt. Aneta Gołębiowska z Wydziału Polityki Informacyjnej KW PSP w Katowicach.

W zależności od producenta, koszt takiego czujnika waha się od 60 do 150 złotych. Musimy pamiętać o tym, by urządzenie miało certyfikat Unii Europejskiej i Państwowej Straży Pożarnej oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

Strażacy od wielu lat przypominają także o innych sposobach, dzięki którym unikniemy zatrucia czadem. To regularne czyszczenie kominów, dbanie o sprawność techniczną junkersów czy też kontrole przewodów kominowych.

Śmiertelne ofiary czadu w województwie śląskim
Create bar charts
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.