Edyta Hanszke

Jedna opolska Alma Mater. Na razie tylko w wizji jednego polityka

Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federa Fot. Sławoj Dubiel Podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej Marcin Ociepa wręczył rektorowi czek na ponad 28 mln zł i postulował zawiązanie federacji.
Edyta Hanszke

Nauczyciel akademicki i wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa startuje w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego z hasłem utworzenia jednej, silnej opolskiej uczelni publicznej. Rektorzy uniwersytetu i politechniki jakoś „nie wyrywają się” do realizacji tego planu.

Reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina (ministra nauki i szkolnictwa wyższego) Marcin Ociepa kandyduje do opolskiego sejmiku z listy PiS. Osiem lat był radnym Opola, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym rady. - Kiedy mówimy o województwie opolskim, mówimy o ogromnym znaczeniu Opola. Chciałbym kontynuować swoje priorytety, wśród których jest Opole jako miasto akademickie, a patrząc szerzej: województwo opolskie z silnym ośrodkiem akademickim. Z tym wiąże się idea konsolidacji wszystkich uczelni publicznych w Opolu - mówił na konferencji prasowej.

Krótko później wiceminister powtórzył ten postulat podczas inauguracji roku akademickiego Politechniki Opolskiej.

W rozmowie z nto dodał: - Tak jak Europa się zjednoczyła, bo pojedyncze państwa europejskie nie są zdolne do rywalizacji z Chinami czy USA, tak pod jednym sztandarem powinniśmy zjednoczyć opolskie uczelnie. W pojedynkę są za małe, żeby były zdolne rywalizować z uczelniami z Azji, czy Ameryk, a nawet z tymi w najbliższym sąsiedztwie. Konsolidacja jest narzędziem do sukcesu, a nie sukcesem samym w sobie. To wymaga przełamania schematów, ograniczenia osobistych ambicji.

Za przykład federacji, na którym mogłoby się wzorować Opole, Marcin Ociepa podał Harward i Oxford, które firmuje jeden prezydent, ale pod których szyldami działają różne szkoły czy kolegia kierowane przez dziekanów i rektorów, które mają swoją autonomię, także naukową i finansową.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.