Jedyny taki kierunek w kraju będzie na UwB

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Marta Laszewicz-Iwaniuk

Jedyny taki kierunek w kraju będzie na UwB

Marta Laszewicz-Iwaniuk

To chemia kryminalistyczna i sądowa. Uczelnia dostała na nią 800 tys. zł dofinansowania. Druga nowość to ekobiznes. PB i UMB podadzą swoją ofertę w marcu

Na chemii o specjalności kryminalistycznej na pierwszym stopniu badamy materiały dowodowe, mamy bardzo dużo zajęć praktycznych w laboratoriach - opowiada Bartosz Myszczyński, student UwB.

Podobnie ma być na chemii kryminalistycznej i sądowej na drugim stopniu. To nowy kierunek Uniwersytetu w Białymstoku, który rozpocznie się od przyszłego roku akademickiego. Żadna uczelnia w kraju nie ma go w swojej ofercie.

- Zdecydowaliśmy się na utworzenie kierunku, bo zauważyliśmy duże zainteresowanie wśród studentów - przyznaje dr hab. Alina Dubis z UwB.

Uruchomienie kierunku było możliwe dzięki dofinansowaniu zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczelnia uzyskała 800 tys. zł.

Dzięki temu na zajęciach studenci zapoznają się z technikami oraz metodami analitycznymi stosowanymi we współczesnej kryminalistyce. Poznają też podstawy kryminologii i prawa dowodowego w polskim procesie karnym.

- Około 30 proc. tych zajęć poprowadzą praktycy - mówi dr hab. Alina Dubis.

Nowa propozycja pojawi się też w ofercie studiów pierwszego stopnia. To ekobiznes - kierunek, który będzie prowadzony wspólnie przez wydział ekonomii i zarządzania oraz wydział biologiczno-chemiczny.

- Chcemy nauczyć studentów tworzenia własnego biznesu i pozyskiwania środków unijnych - mówi dr hab. Piotr Zieliński, prodziekan ds. kształcenia i rozwoju wydziału biologiczno-chemicznego.

A przy tym uwrażliwić ich na środowisko i sprawić, by dbali o region. W czasie studiów żacy zapoznają się też z prawem i marketingiem ekobiznesu.

Nowe kierunki na UwB będą prowadzone stacjonarnie. Są już zatwierdzone przez senat. Inne białostockie uczelnie - PB i UMB - podadzą listę nowości w marcu.

Opinia

Dr hab. Alina Dubis: Plan studiów chemii kryminalistycznej i sądowej powstał w ramach współpracy wydziału biologiczno-chemicznego z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Warszawie, Laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Izbą Celną w Białymstoku. Innowacyjność polega na tym, że część przedmiotów będą prowadzili praktycy. Chcemy sprostać oczekiwaniom społeczeństwa i kształcić młodych ludzi nie tylko teoretycznie, ale dawać im również umiejętności praktyczne. To pierwszy taki kierunek w Polsce na drugim stopniu, dlatego myślę, że może cieszyć się zainteresowaniem kandydatów na studia z innych regionów kraju.

Marta Laszewicz-Iwaniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.