Małgorzata Stempinska

Jedziesz do pracy za granicę? Uważaj na pośrednika

Do pracy za granicą nigdy nie jedźmy (czy lećmy) w ciemno. Zatrudnienia najlepiej szukać za pośrednictwem legalnej agencji. Fot. 123RF Do pracy za granicą nigdy nie jedźmy (czy lećmy) w ciemno. Zatrudnienia najlepiej szukać za pośrednictwem legalnej agencji.
Małgorzata Stempinska

Jeśli będzie chciał np. zadatku za „pośrednictwo”, to powinna nam się od razu zapalić czerwona lampka.

W sidła oszustów wpadają na ogół osoby bardzo mocno zdeterminowane w poszukiwaniu zatrudnienia. Fałszywi pośrednicy kuszą wysokimi zarobkami w zagranicznej walucie, zorganizowaniem transportu, zakwaterowania i załatwieniem wszelkich formalności u obcojęzycznego pracodawcy. W zamian za „pośrednictwo” żądają zadatku. Potem ślad po nich ginie.

Na oszustów trafiła Aneta z Rypina, ubiegłoroczna maturzystka. Przez kilka miesięcy szukała w Polsce pracy. Bezskutecznie. W końcu w lutym tego roku znalazła w internecie ogłoszenie o pracy jako pomoc kuchenna w restauracji w Londynie. - Pracodawca obiecywał niezłą kasę. W rozmowie telefonicznej ustaliliśmy, że ten pan zaklepie dla mnie miejsce. Dał mi trochę czasu. Mam się zjawić na początku kwietnia. Zatrudni mnie na dwa lata. Zarezerwowałam bilet lotniczy, zaczęłam porządkować swoje sprawy w Polsce. Po tygodniu odebrałam telefon od managera restauracji, który powiedział mi, że muszę przygotować 250 funtów na.... kurs prawa jazdy i przetłumaczenie dokumentów. Kolejne 100 funtów to miał być zadatek za pomoc. Zamurowało mnie. Zapytałam, czy to jakiś żart. Przecież miałam pracować w kuchni. Po co mi do tego prawo jazdy?!Poza tym skąd nagle wziął się zadatek, o którym nikt wcześniej nie wspominał. Zrezygnowałam z pracy w tej restauracji. Na szczęście wkrótce udało mi się znaleźć dobrą pracę w Polsce - opowiada mieszkanka Rypina.

Z pośrednikiem bezpieczniej szukać pracy

Zatrudnienia za granicą najlepiej szukać za pośrednictwem legalnej agencji. Każdy taki pośrednik musi posiadać odpowiedni certyfikat.

Lista firm posiadających certyfikaty dostępna jest na stronie http://www.kraz.praca.gov.pl/. W przypadku, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące agencji, wówczas możemy sprawdzić jej wiarygodność w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Zobaczmy również, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysyłał już ludzi do pracy za granicę. Informacji o danej agencji zatrudnienia szukajmy na forach internetowych zawierających opinie osób korzystających wcześniej z jej usług.

Pamiętajmy, że legalna agencja nigdy nie pobiera pieniędzy za pośrednictwo w znalezieniu pracy, nie „ściąga” ich także z wynagrodzenia i nie wysyła pracownika bez przedstawienia umowy o kierowanie do pracy za granicą, w której potwierdzone są warunki zatrudnienia.

W żadnym wypadku nie korzystajmy z ofert pracy zamieszczanych w prasie zawierających jedynie numer telefonu kontaktowego oraz ze spotkań z pośrednikiem poza biurem firmy (np. na ulicy, dworcu czy w kawiarni).

Te opłaty może pobrać agencja pracy

Zgodnie z art. 85 ust. 2 pkt 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ze zmianami, dozwolone jest pobieranie od osób opłat z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Mowa jest o kosztach poniesionych na:

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.