Jedziesz na wakacje? Ubezpiecz się! Karta EKUZ wszystkiego nie załatwi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Sławomir Draguła

Jedziesz na wakacje? Ubezpiecz się! Karta EKUZ wszystkiego nie załatwi

Sławomir Draguła

Gdy planujemy urlop za granicą, warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że ona nie gwarantuje stuprocentowej bezpłatnej opieki medycznej.

EKUZ to plastikowa karta potwierdzająca nasze ubezpieczenie zdrowotne i uprawniający do korzystania z niezbędnych świadczeń medycznych na terytorium państw Unii Europejskiej lub krajów członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, do którego należą: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Trzeba jednak wiedzieć, że karta EKUZ nie gwarantuje w pełni bezpłatnej opieki medycznej.

- Zapewnia ona takie same zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w kraju, w którym przebywamy - zastrzega Barbara Pawlos z Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jeśli więc w danym państwie pacjent dopłaca na przykład do pobytu w pierwszych dniach w szpitalu, do leków czy wizyty u lekarza – ubezpieczonych obywateli z pozostałych krajów również będzie obowiązywała taka dopłata.

Sprawdź, jakie zasady leczenia są w kraju, do którego wyjeżdżasz

Zatem wyjeżdżając na wakacje warto rozważyć dodatkowe komercyjne ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje o zasadach korzystania ze służby zdrowia w poszczególnych krajach znajdują się na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl (zakładka „wyjeżdżam do”). Aby otrzymać kartę EKUZ należy wypełnić wniosek dostępny w siedzibie Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub na stronie internetowej funduszu www.ekuz.nfz.gov.pl (zakładka „dokumenty do pobrania”). Wypełniony dokument można złożyć osobiście w siedzibie NFZ, przesłać pocztą, faksem, zeskanować i wysłać e-mailem lub przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

- Przypominam, że każda osoba zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia, studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki - wyjaśnia Barbara Pawlos.

Kartę można odebrać osobiście w oddziale lub za pośrednictwem poczty, bez potrzeby przyjazdu do Opola.

- Żeby usprawnić wydawanie kart, nasz oddział wydłużył godziny pracy w poniedziałki do godz. 18.00 - mówi Barbara Pawlos.
Uwaga! Jeśli ktoś zapomni lub nie zdąży wyrobić karty przed wyjazdem, a poniesie koszty opieki medycznej za granicą, może dochodzić ich zwrotu za pośrednictwem NFZ po powrocie do kraju.

- Jeśli możliwy jest kontakt z funduszem jeszcze podczas pobytu za granicą, można to zrobić np.: faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce - tłumaczy Barbara Pawlos. - Oddział funduszu wystawi wtedy tzw. certyfikat zastępczy. Jest to papierowy dokument zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.