AJD

Jeleń wschodni przechadza się po ustrońskim lesie

W Leśnym Parku spotkamy m.in. jelenie wschodnie Fot. LPN W Leśnym Parku spotkamy m.in. jelenie wschodnie
AJD

W Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu z łatwością spotkamy jelenie szlachetne, o których pisaliśmy już w poprzednich numerach DZ.

Oprócz tego popularnego gatunku, na zboczach Równicy w Ustroniu spotkamy także jelenie wschodnie, choć laik często może pomylić osobniki z tych dwóch gatunków.

Jeleń wschodni pochodzi z Azji wschodniej, z końcem ubiegłego wieku został wprowadzony do Europy . W Polsce występuje tylko w okolicach Tolkmicka i niedaleko Pszczyny. Jest niewiele większy od sarny, choć jego rozmiary mogą się znacznie różnić w zależności od rejonu pochodzenia.

Co ciekawe, najmniejsza forma jelenia wschodniego pochodzi z Japonii, a największa z Mandżurii. W lecie jeleń wschodni przybiera kolor jasnobrązowy, w zimie staje się ciemnobrązowy. Poroże samców, w przeciwieństwie do jeleni szlachetnych, jest stosunkowo niewielkie i ma nie więcej niż 8 odnóg.

Godowy odgłos wydawany przez byka to wysoki, przenikliwy gwizd. Rykowisko odbywa się od końca września do początku grudnia. Średnia masa jelenia wschodniego wynosi ok. 100 kilogramów.

W Leśnym Parku Niespodzianek spotkamy oba gatunki jeleni, warto zatem przyjrzeć się dobrze, żeby znaleźć różnice, które pokazuje nam matka natura. Co ciekawe, jeleń wschodni w Ustroniu czuje się świetnie.

AJD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.