Jerzy Kędziora i jego balansujące rzeźby [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Jerzy Kędziora i jego balansujące rzeźby [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk

Jerzy Jotka (tak jest nazywany za granicą) Kędziora kończy 70 lat. Artysta, którego balansujące rzeźby zachwycają krytyków sztuki i publiczność na całym świecie jest wciąż w doskonałej formie artystycznej i fizycznej. Na pewno znają Państwo bluesmana, wiszącego nad ulicą Mariacką w Katowicach, czy fontannę z wiszącymi rzeźbami w Częstochowie. Albo znają, choćby ze zdjęć, rzeźbę „Przechodzący przez rzekę” z Bydgoszczy lub jedną z jego rzeźb z Berlina. - Pracuję nad nowym cyklem - mówi nam rzeźbiarz, którego odwiedziliśmy w pracowni w Poczesnej.

- To będzie cykl, ogólnie mówiąc sportowy. Chcę pokazać w formie rzeźb balansujących sportowców w chwilach bardzo ważnych, ale i ulotnych. Takich, jak na przykład moment w piłce nożnej, gdy dochodzi do kontrowersyjnej sytuacji: czy piłka przekroczyła linię bramkową całym obwodem i wszyscy piłkarze, cały stadion, publiczność przed telewizorami zamiera. Albo skoczek wzwyż podchodzi do trzeciej próby. Decydującej o pozostaniu w turnieju, czy zdobyciu medalu - opowiada.

Są już pierwsze próby tych rzeźb. Artysta wciąż zastanawia się, próbuje, jak uchwycić, jak pokazać takie momenty. Przekazać w dziele sumujące się i siłę fizyczną zawodnika, i jego psychikę. Jak pokazać rachityczną postać sportowca, balansującego nad głowami oglądającej dzieło publiczności.

- Chcę połączyć antycznego Herosa ze współczesnym człowiekiem -mówi Jerzy Kędziora.

Balansującymi rzeźbami Jerzego Kędziory już dawno zadziwił się i zachwycił świat. Amerykanie mieli nawet okazję spotkać się z artystą. Częstochowski twórca prezentował swoje dzieła na Florydzie, w West Palm Beach, na wystawie na jachcie zacumowanym przy nadmorskiej promenadzie centralnej dzielnicy Miami, czyli downtown. Balansujące rzeźby pokazano też na festiwalu sztuki Miami International Artfair. Rzeźbami zainteresowała się też największa na południu Stanów Zjednoczonych instytucja, powołana do gromadzenia i prezentacji sztuki, głównie nowoczesnej. Na nadmorskiej promenadzie w West Palm Beach, które jest miejscem niezwykle prestiżowym i zaliczanym do dóbr historycznych i kulturowych Stanów Zjednoczonych, prezentowanych było 20 rzeźb balansujących Kędziory z różnych okresów jego twórczości. Ponadto inne prace artysty można zobaczyć w gmachu muzeum, gdzie można też obejrzeć multimedialną prezentację dorobku Kędziory. Artysta chce wrócić do USA. Ma pomysł na balansujące dzieło mocno osadzone w historii Stanów.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.