Jesienne ramówki. Co zobaczymy w telewizji publicznej, TVN, Polsacie od września 2018

Czytaj dalej
Katarzyna Pachelska

Jesienne ramówki. Co zobaczymy w telewizji publicznej, TVN, Polsacie od września 2018

Katarzyna Pachelska

Z początkiem września telewizje wracają do żywych i zamiast serwować odgrzewane kotlety, w końcu pokazują świeżynki. Podpowiadamy, na jakie nowe programy i seriale warto zwrócić uwagę.

Niezbyt dużo nowości, ale za to sporo kontynuacji sprawdzonych hitów - tak w skrócie można podsumować jesienne propozycje najważniejszych stacji telewizyjnych.

TVN. Szwarccharakter w serialu „Diagnoza”

Ta stacja zaserwuje w tym sezonie trzy nowości oraz kontynuacje wielu znanych już produkcji.
Nowością jest autorski serial kryminalny „Pułapka” z Agatą Kuleszą w roli głównej. To historia Olgi, pisarki, która po śmierci męża zmaga się z kryzysem twórczym. Podczas spotkania autorskiego w domu dziecka poznaje nastoletnią Ewę, która nic nie wie o swojej przeszłości. By dowiedzieć się więcej o Ewie, Olga angażuje do pomocy policjantkę Justynę (Joanna Kulig). Spotkanie z Ewą spowoduje, że Olga uwikła się w śmiertelnie niebezpieczne śledztwo, związane z tajemnicą sprzed lat… Serial liczy tylko 6 odcinków. Emisja: od 9.09, niedziele o godzinie 21.30.
Druga nowość to również serial i też własna produkcja stacji. W dodatku na antenie zastąpi „Pułapkę”. „Pod powierzchnią” to produkcja obyczajowa. W serialu będziemy podglądać życie czwórki ludzi. Pozornie kochające się małżeństwo (Magdalena Boczarska i Bartłomiej Topa) skrywa przed światem swoją tajemnicę. Ojciec i zbuntowana nastolatka (pochodzący z Sosnowca Łukasz Simlat i debiutująca Maria Kowalska) próbują na nowo stworzyć rodzinę. Pewnego dnia, pod koniec wakacji, ścieżki tych bohaterów skrzyżują się, plącząc ich losy już na zawsze. Akcja rozgrywa się w Płocku. Emisja: od 21.10, niedziele, g. 21.30.
Własnego programu dorobił się w TVN Piotr Kraśko, który przeszedł do tej stacji z TVP. We „Wracajcie, skąd przyszliście” dziennikarz razem z grupą Polaków wyruszy szlakiem, który pokonują uchodźcy w poszukiwaniu lepszego lub bezpiecznego życia. Bohaterowie będą mieli okazję poznać rzeczywistość ludzi, których do tej pory widzieli jedynie w telewizji. Data emisji: nieznana.
TVN stawia jednak głównie na swoje sprawdzone formaty, zapowiadając kontynuacje aż 20 z nich, na czele z 18. (sic!) sezonem „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler (w jednym z pierwszych odcinków - restauracja z Częstochowy, czwartek, g. 21.30, od 6.09), „Milionerami” (pon.-czw., g. 20.55, od 3.09), „Mam talent!” (sobota, g. 20, od 8.09), „Masterchefem” (niedziela, g. 20, od 9.09) czy „Kubą Wojewódzkim” (wtorek, g. 22.30, od 4.09). Ciekawie zapowiada się „Ameryka Express” (środa, g. 21.30, od 5.09), czyli kontynuacja „Azji Express”, bo tym razem celebryci podróżują „za jeden uśmiech” nie po ciepłej Azji, a po deszczowej i zimnej Ameryce Południowej.
Będzie też kontynuacja kontrowersyjnego show „Ślub od pierwszego wejrzenia” (poniedziałek, g. 22.30, od 3.09).
Objawi się w końcu dawno niewidziany na antenie show „Top Model” (poniedziałek, g. 21.30, od 3.09). W pierwszych odcinkach obejrzymy relację z castingu w Katowicach.
Rybnik za to miał szczęście, inwestując w serial „Diagnoza”, bo cieszy się on dużym powodzeniem i jesienią zobaczymy już 3. serię przygód lekarki Anny Leśniewskiej (Maja Ostaszewska). Ten sezon będzie mroczniejszy, bo do rybnickiego szpitala wkroczy szwarccharakter w osobie nowej, atrakcyjnej ordynator, Bogny Mróz (Danuta Stenka), a scenariusz zawiera mocny wątek kryminalny. Nowe postaci w serialu to również prokurator Paweł Wilecki (Mateusz Kościukiewicz) i piękna chirurg Kalina Wysocka (Kamila Kamińska). Emisja: wtorek, g. 21.30, od 4.09.

Telewizja Polska. Historia pod wieloma postaciami

Państwowy nadawca zarzuci nas (zanudzi?) w tym sezonie olbrzymią dawką historii, w związku z obchodami 100-lecia niepodległości.
Od 2 września Jedynka proponuje nowy serial „Drogi Wolności” (emisja: niedziela, godz. 20.10, od 2.09, TVP1), o losach krakowskiej rodziny na tle odradzającej się Rzeczpospolitej. W obsadzie m.in. Anna Polony, Julia Rosnowska, Izabela Kuna.
11.11 widzowie obejrzą w Jedynce pilot serialu „Młody Piłsudski”, opowiadający o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX w.
Ponadto TVP tego dnia zaprosi m.in. na transmisję z Koncertu Niepodległości ze Stadionu Narodowego. Nie zabraknie dedykowanych rocznicy premier filmów dokumentalnych w TVP1, TVP Historia i TVP Kultura, a Teatr Telewizji przygotował premierę „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
Na szczęście będzie też trochę rozrywki, bo jesienią wracają seriale: „Korona królów” z „nowym” królem Kazimierzem, którego gra teraz Andrzej Hausner (od poniedziałku do czwartku, godz. 18.30, od 3.09, TVP1), świętujące rocznicę 18-lecia „M jak Miłość” (od poniedziałku do wtorku, godz. 20.55, od 3.09, TVP2) czy 10. sezon niestrudzonego „Ojca Mateusza” (czwartek, godz. 20.30, od 6.09, TVP1).
Powraca też do TVP1 - i to z emisją nie dwa, ale trzy razy w tygodniu - serial „Leśniczówka” z urodzoną w Mysło-wicach Jolantą Fraszyńską w głównej roli (poniedziałek-środa, godzina 20.30, od 3.09).
Telewizja Polska zaprasza też na piąty sezon szalenie popularnego programu „Rolnik szuka żony”, który wpływa na dzietność lepiej niż program 500+, bo dzięki niemu na ślubnym kobiercu stanęły już trzy pary, a na świat przyszło czworo dzieci.
Piątą już edycję poprowadzi urodzona w Siemianowi-cach Marta Manowska (TVP1, niedziela, godz. 21.15, od 2.09).
W 9. sezonie „The Voice of Poland” w roli trenerów zobaczymy po raz pierwszy Grzegorza Hyżego i Piotra Cugowskiego. Do programu powróci również Patrycja Markowska. W czwartym trenerskim fotelu ponownie zasiądzie Michał Szpak (sobota, g. godz. 20.05, TVP2).
W Dwójce ma za to zadebiutować show „Bake off Junior”, czyli kulinarne zmagania najmłodszych adeptów sztuki cukierniczej (czwartek, godz. 20.45).
W nowej formule i z nowym prowadzącym - Norbim - w miejsce Roberta Janowskiego wystartuje teleturniej Jedynki „Jaka to melodia?” (poniedziałek-sobota godz. 17.30, niedziela godz. 18.30, TVP1).
Ciekawe, jak charyzmatycznego Janowskiego zastąpi nijaki Norbi, którego sława 
już przebrzmiała... Ale program w ogóle ma się zmienić: nowa scenografia, oprawa graficzna, elementy zasad teleturnieju.

Polsat. Aż 4 nowe programy i nieśmiertelny Ferdek

Ta stacja kusi aż czterema nowościami, ale wszystkie są zagranicznymi formatami, przeszczepionymi na polski rynek. Pierwsza z nich to taneczne widowisko telewizyjne „World of Dance Polska”, wymyślone przez Jennifer Lopez. W show o miano najlepszego tancerza oraz 100 tys. dolarów powalczy niemal 60 wyłonionych w castingach profesjonalistów. Solistów, duety i formacje ocenią: Edyta Herbuś, Michał Malitowski i Rafał „Roofi” Kamiński. W roli prowadzących zadebiutują Olga Kalicka i Karol Niecikowski. Polska edycja programu będzie pierwszą w Europie i drugą na świecie (piątek, g. 20, od 14.09).
Druga nowość, program „Lepiej późno niż wcale”, to takie emeryckie „Azja Express”. Czwórka przyjaciół, w tym dwóch Ślązaków - aktor Piotr Polk i kabareciarz Krzysztof Hanke - oraz aktor i prowadzący „Familiadę” Karol Strasburger, a także najbardziej niepokorny polski sportowiec Władysław Kozakiewicz, rusza w podróż życia. Odwiedzą Japonię, Koreę i Indonezję, a w wyprawie towarzyszy im Rafał Masny z internetowego kanału Abstrachuje (piątek, g. 21.30, od 14.09).

Trzecia nowość to serial kryminalny „Ślad”, który powstał pewnie z fascynacji produkcjami z cyklu „CSI”. Akcja serialu rozgrywa się w świecie ekspertów kryminalistyki ze specjalnie stworzonego Centralnego Wydziału Śledczego. Obok Anity Janci, Mariusza Jakusa, Aleksandry Hamkało, Cezarego Łukaszewicza i Kamila Szeptyckiego, występuje plejada młodych aktorów, a wśród nich James Malcolm (syn Moniki Zamachowskiej). Emisja: wtorek, godz. 20.05, od 18.09.
To format, jakiego jeszcze nie było - promuje swoją ostatnią nowość, muzyczny program „Śpiewajmy razem. All Together Now” Polsat. Uczestników będzie oceniać aż 100 jurorów - ekspertów muzycznych, wokalistów, osobowości z wyjątkową charyzmą. To największy panel jurorski w historii telewizji. Prowadzącym show jest artysta kabaretowy, założyciel Kabaretu Paranie-normalni - Igor Kwiatkowski. W roli kapitana jurorów zobaczymy urodzoną na Zaolziu Ewę Farną. Jednym z jurorów będzie Michał Stawiński, wokalista zespołu Oberschlesien. Emisja: środa, godzina 20.30, od 5.09.
Polsat nie rezygnuje bynajmniej ze swoich klasyków, np. z show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W 10. edycji wystąpią: Katarzyna Maciąg, Honorata Skarbek, Michalina Sosna, Adriana Kalska, Rafał Szatan, Marek Molak, Mateusz Ziółko i Boogie z „Łobuzów”. Najlepiej opłacani przy tym programie powinni być charakteryzatorzy, bo zużyto przy produkcji wszystkich sezonów 36 ton gipsu oraz 870 litrów silikonu. Najdłużej charakteryzowano Katarzynę Zielińską - 8 godzin zajęło upodobnienie jej do Queen Latifah. W ciągu 9 edycji wykonano ponad 700 kostiumów, wykorzystano 500 metrów tiulu i 600 piór. Emisja: sobota, g. 22.05, od 8.09.
Jesienią w Polsacie obejrzymy też 11. edycję „Naszego nowego domu” z Katarzyną Dowbor w roli prowadzącej (czwartek, g. 20, od 6.09); 2. sezon „The Story Of My Life. Historii naszego życia” (dokładna data emisji jeszcze nieznana); seriale: „W rytmie serca” (niedziela, godz. 20, od 2.09), 12. sezon „Przyjaciółek” (czwartek, g. 21.10, od 6.09); „Pierwsza miłość” - tu jedną z nowych postaci będzie odtwarzać śląska aktorka Barbara Lubos, na co dzień występująca w Teatrze Śląskim w Katowicach (od poniedziałku do piątku, o godz. 18, od 3.09).
Po rocznej przerwie na ekran wraca też „Świat według Kiepskich”. W 23. sezonie Boczek dorobi się milionów, stając się światowej sławy golfistą (środa, godz. 20.00, od 5.09).

Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.