Jest listopad, a więc galerie handlowe są już gotowe do świąt

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Jest listopad, a więc galerie handlowe są już gotowe do świąt

Justyna Przybytek

Pierwsze w regionie jest CH Agata. Iluminację włączyła 2 listopada. W połowie listopada gotowe będą dekoracje w Europie Centralnej i Galerii Katowickiej, 25.11 - w SCC.

Ozdobne aniołki, mikołaje z czekolady, zestawy bombek, światełek i gadżety do wystroju wnętrz - świąteczny asortyment trafił już do super- i hipermarketów, sklepów z wyposażeniem dla domu, a nawet tych budowlanych. A kiedy pierwsze „Last christmas” zespołu Wham - ulubioną świąteczną piosenkę handlowców - usłyszymy w galeriach handlowych? Na pewno jeszcze w listopadzie, w niektórych galeriach wcześniej, w innych później.

- Połowa listopada to dobry termin na świąteczne dekoracje i świąteczną muzykę, bo już zaczynamy nastawiać się na święta Bożego Narodzenia, myślimy o prezentach, zastanawiamy się, gdzie spędzić święta, kogo odwiedzić. To dobry czas, aby budować świąteczną atmosferę, tym bardziej, że sporo klientów zaczyna kupować podarunki wcześniej, aby uniknąć nerwowej atmosfery przed świętami - ocenia Dawid Prymas , marketing and PR manager Galerii Katowickiej. Nieprzekraczalny termin na włączenie iluminacji to 6 grudnia. Dlatego w centrach handlowych praca już wre, a gdzieniegdzie, jak w Centrum Handlowym Agata w Katowicach dekoracje... już są.

Ozdoby w galeriach handlowych z roku na rok są coraz bardziej wymyślne, bogatsze, ciekawsze. Ich tworzeniem zajmują się projektanci, dizajnerzy i architekci. Na topie są oczywiście nieśmiertelne lampki, świetlne girlandy, gigantyczne bombki i migające choinki, ale coraz częściej także świecące renifery, gigantyczne fotele św. Mikołaja, świetlne karoce, bo przy takich ozdobach łatwiej o dobre „selfie”.

Najwięksi handlowi giganci stroją się na święta z rozmachem. I tak w ubiegłym roku nowojorski dom handlowy Bergdorf Goodman świąteczne wystawy przygotował razem z firmą Swarovski. Do dekoracji wykorzystano ponad siedem milionów ręcznie ciętych kryształów. Polskie galerie handlowe też na świąteczne dekoracje nie szczędzą grosza. Te największe wydają na iluminacje ponad 1 mln złotych, mniejsze kilkaset tysięcy. Gra jest warta świeczki. Wszystkie te ozdoby, nastrojowa muzyka, do tego zapach pierników rozpylany w galeryjnych alejkach, mają nas wprowadzić w świąteczny i konsumpcyjny nastrój i skłonić do sięgnięcia po portfel. A że się udaje, pokazują statystyki: grudzień to najlepszy miesiąc galerii handlowych, okres, gdy notują największą liczbę klientów i największe obroty.

Co roku jedną z najbardziej okazałych świątecznych iluminacji ma Silesia City Center, największa galeria handlowa w województwie śląskim i jedna z największych w Polsce. Tu montaż ozdób trwa już na dobre. - Iluminacje zostaną uruchomione 25 listopada - mówi Katarzyna Parabura z działu marketingu SCC. Będą podobne do zeszłorocznych. A rok temu galeria rozbłysła na święta niemal 600 tys. światełek! Pięknie prezentował się zwłaszcza ponad 100-letni i wysoki na 30 metrów szyb „Jerzy” - pozostałość po kopalni Gottwald, który został opleciony 8,4 kilometrami kabli z ponad 84 tys. lampek. Kolejne 93 tys. światełek wykorzystano do rozświetlenia półkolistej, zewnętrznej elewacji nowej części centrum (od strony osiedla Dębowe Tarasy), tworząc tym samym 200-metrowy ekran świetlny. Dodatkowo ponad 255 tys. lampek rozświetliło całą fasadę Silesii. Łącznie dekoracja zewnętrzna świeciła ponad 310 tys. lampek, natomiast wewnątrz lampek było aż 320 tys. Tradycyjnie SCC na dekoracjach nie poprzestanie, będą też atrakcje.

- Na placu Śląskim pojawi się świąteczna kolejka dla dzieci, a na piętrze przez cały grudzień dzieci będą mogły wziąć udział w pokazowym wypiekaniu i dekorowaniu pierników - dodaje Parabura.

W podobnym terminie, co w SCC, dekoracje będą uruchamiane w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Montaż ozdób rozpocznie się tu w ostatni weekend listopada.

- Światła włączamy sukcesywnie z końcem miesiąca dokładając kolejne elementy. Na dekorację złoży się kilkadziesiąt kilometrów światełek LED, które zamontowane zostaną na pasażu, a także specjalne oświetlenie LED, które pokryje elewację.

- Będzie nawet jaśniejsza niż przed rokiem, bo dołożymy nowe dekoracje głównie na wschodniej elewacji od strony DK1. Będzie to jedna z największych iluminacji świątecznych w Częstochowie - mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Znacznie wcześniej świąteczny klimat odczujemy w Galerii Katowickiej. Tu w połowie listopada będą montowane pierwsze dekoracje. - Te prace na pewno zajmą nam kilka dni. W tym samym czasie powoli będziemy wprowadzać w galerii świąteczną muzykę, na razie jednak symbolicznie - mówi Dawid Prymas z Galerii Katowickiej.

Elementem świątecznej dekoracji będzie jak co roku sztuczna choinka na placu Szewczyka. Ta zeszłoroczna miała około 15 metrów wysokości, była ozdobiona 700 bombkami i pokryta 16 tysiącami lampek led.

Z kolei w Europie Centralnej w Gliwicach montaż ozdób zacznie się już w przyszłym tygodniu, dokładnie 11 listopada, gdy centrum handlowe będzie nieczynne. Wtedy, gdy centrum jest zamknięte, rozpoczyna się montaż ozdób wewnątrz galerii. - Całość iluminacji i ozdób musi być gotowa wraz z początkiem adwentu - mówi Katarzyna Lenartowicz, dyrektor Europy Centralnej. - Kolorystyka, na którą się zdecydowaliśmy, jest związana z naszą identyfikacją wizualną. Stawiamy na ciepłe kolory, które budują przyjemne odczucia, a także pozytywne doznania zakupowe. W sumie świecić będzie się u nas ponad 15000 lampek. Dekoracje będzie można podziwiać do połowy stycznia. Dlaczego decydujemy się na tego typu rozwiązania? Bo trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki, lampek i rozświetlenia nieco ponurej aury - dodaje.

Świąteczne iluminacje w miastach Znacznie później niż w galeriach handlowych świąteczne dekoracje pojawiają się w centrach naszych miast. Katowice w ubiegłym roku na ich zakup i montaż wydały ponad 300 tys. zł. W tym roku ta kwota będzie podobna. Iluminacje zostaną w stolicy aglomeracji włączone w pierwszych dniach grudnia, podobnie w innych śląskich miastach.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.