Jest nadzieja dla starego dworca w Katowicach. Nowy właściciel zapowiada rewitalizację

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Jest nadzieja dla starego dworca w Katowicach. Nowy właściciel zapowiada rewitalizację

Justyna Przybytek

Niespełna cztery minuty wystarczyły, aby stary dworzec w Katowicach zmienił właściciela. Tyle czasu minęło od rozpoczęcia licytacji przez komornika sądowego do jej zakończenia. Zabytkowy dworzec wylicytowała firma Opal Maksimum z Katowic za niecałe 7,5 mln zł, czyli za cenę wywoławczą.

Licytacja komornicza, która w czwartek odbyła się w Katowicach, dotyczyła większej części starego dworca (na który składa się kilka olbrzymich segmentów), będącej w posiadaniu spółki Eurostar Real Estate. Na sali sądowej Sądu Rejonowego w stolicy aglomeracji pojawili się przedstawiciele trzech firm zainteresowanych zakupem, ale ostatecznie do licytacji przystąpiły dwa podmioty. Zaciętej walki o dworzec nie było, nie doszło nawet do podwyższenia ceny wywoławczej, bo chęć kupna zgłosiło tylko Maksimum.

Co powinno powstać w starym dworcu? Jak powinien być wykorzystany? Zagłosuj w sondzie i wyraź swoje zdanie
KLIKNIJ TUTAJ>> CO DALEJ ZE STARYM DWORCEM - GŁOSUJĄ INTERNAUCI

Krystian Miklis, prezes zarządu Maksimum Opal, zapowiedział, że w starym dworcu widzi wiele funkcji.

- Będzie to obiekt wielofunkcyjny, z pewnością z restauracjami, biurami, usługami, część centrum miasta, do której zaglądać będą mogli wszyscy – mówił Krystian Miklis.

Warto się jednak uzbroić w cierpliwość.

- To rozległy budynek, bardzo skomplikowany, a jego przyszłe funkcje muszą być precyzyjnie dostosowane do konkretnych pomieszczeń. Ta rewitalizacja będzie niezwykle trudna, to będzie długi i skomplikowany proces. Nie chcę deklarować konkretnej daty, na pewno przystąpimy do działań najszybciej jak to będzie możliwe – dodawał.

ZOBACZ LICYTACJĘ DWORCA W KATOWICACH

Miklis przekonywał, że Maksimum ma doświadczenia w ratowaniu budynków.

Krystian Miklis przypomina udane przedsięwzięcia:

- Jesteśmy podmiotem, który zajmuje się rewitalizacją nieruchomości, zrewitalizowaliśmy wiele obiektów w Katowicach, m.in. kompleks budynków przy ulicy Opolskiej, gdzie znajdowała się drukarnia Trybuny Robotniczej (a także przed laty Dziennika Zachodniego – przyp. Red.), obiekty huty Baildon, czy w Giszowcu. Przywróciliśmy do życia wiele obiektów, w tym budynki zabytkowe i przemysłowe. Dzięki naszym działaniom na Śląsku powstało 10 tysięcy miejsc pracy. Mam nadzieję, że także kompleks dworca uda nam się z sukcesem zrewitalizować – powiedział.

Czwartkowa licytacja starego dworca była licytacją komornicza i dotyczyła gruntu oraz prawa własności budynków na nim posadowionych należących do spółki Eurostar Real Estate, która w 2007 roku kupiła dworzec od PKP za 45 mln zł.

Pieniądze pozyskane ze sprzedaży majątku mają pokryć zobowiązania finansowe spółki wobec kilku wierzycieli. Jednym z nich jest miasto, któremu firma zalega z tytułu podatku od nieruchomości około 500 tysięcy złotych.

Dworcowy gmach, jeden z najładniejszych, ale i najbardziej zapuszczonych zabytków Katowic od lat potrzebuje dobrego gospodarza, który nie tylko przywróci mu dawną świetność, ale i zabezpieczy przed postępującą degradacją.

Jak alarmowała w środę podczas sesji Rady Miasta w Katowicach Aneta Borowik, wojewódzki konserwator zabytków, w jednym z segmentów dworca (w pobliżu ul. Mariackiej) zawalił się strop i uszkodzeniu uległa statyka budynku, konieczne są natychmiastowe prace. Fatalny jest stan także pozostałych części kompleksu, a w najgorszym stanie jest dach.

ZOBACZ LICYTACJĘ DWORCA W KATOWICACH


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Justyna Przybytek

Komentarze

19
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

zdziwiony? ??

Sprawdźcie ostatnie 3 lata w ilu przetargach startował i w ilu wygrał ? ,coś za często inne firmy rezygnować z licytacji , a on kupował po niskiej cenie

Iwona

Gratulacje i trzymam kciuki za powodzenie!

Ola

Wreszcie coś się zacznie dziać w tej sprawie. Nie mogę się doczekać!

Marta

Bardzo dobra inwestycja, która z pewnością się opłaci. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu firmy niedługo Katowice będą mogły pochwalić się estetycznym i funkcjonalnym obiektem.

Ignacy

Bardzo dobrze, miasto dopisywało tylko kolejne zaległe kwoty do tego czego nie mogło ściągnąć, dworzec został sprzedany i jest szansa na polepszenie sytuacji. Niespełna 100 metrów obok jest ulica Mariacka, przechodząc obok Starego Dworca ma się wrażenie, że to jakiś inny świat. Po remoncie widok będzie przyjemniejszy,

Ślązok

W końcu! niegdyś wspaniała budowla, a teraz miejscowy inwestor chce ją odnowić. Brawo Panie Krystianie, obu więcej takich posunięć :)

d

dobra inwestycja w słusznym celu a to się ceni!

Ania

Jestem pełna nadziei, że rewitalizacja przebiegnie pomyślnie a stary dworzec nabierze nowego, pięknie odnowionego oblicza.

pawel b

i bardzo fajnie, chłop ma jaja, ze to kupił, szacun

supergosc

i dobrze bo miosto nic nie robia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.