Jest nowy program. To samorządy będą teraz walczyć z grypą

Czytaj dalej
red

Jest nowy program. To samorządy będą teraz walczyć z grypą

red

Choć dopiero zaczęły się wakacje, specjaliści epidemiolodzy już myślą, jak skutecznie walczyć w Polsce z grypą, na którą choruje rocznie tysiące Polaków. To niesie za sobą gigantyczne koszty ekonomiczne. Teraz odpowiedzialność za grypę miałyby wziąć na siebie samorządy.

Ekonomiści oszacowali, że w czasie roku z trwającą epidemią koszty pośrednie zachorowań na grypę (czyli straty finansowe w związku z absencją chorobową pracowników, ich obniżoną wydajnością oraz długotrwałą niezdolnością do pracy) wynoszą aż 4,3 mld zł. Tymczasem koszty pośrednie w roku bez epidemii zostały oszacowane na ok. 836 mln zł. Dlatego też eksperci Krajowego Ośrodka do spraw Grypy wzięli sobie za punkt honoru doprowadzenie do sytuacji, w której liczba chorych na grypę w Polsce znacząco spadnie. Jak chcą to osiągnąć?

Pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, powstaje plan, jak skutecznie ochronić osoby najstarsze i najmłodsze - najbardziej narażone na skutki grypy. - W Krajowym Ośrodku ds. Grypy przeprowadziliśmy przy współpracy z klinicystami 27 badań w grupach podwyższonego ryzyka. Ich wyniki pokazują, że nawet organizmy osób przewlekle chorych, dzięki szczepieniom, można wyposażyć w element obronny - twierdzi prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH. - Szczepionka powoduje wzrost poziomu przeciwciał, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać grypie - komentuje.

Program walki z grypą opracowany przez specjalistów ma być realizowany przez różne poziomy samorządu terytorialnego w zależności od tego, czy szczebel wojewódzki podejmie współpracę z powiatami i gminami na swoim terenie oraz od tego, jakie będą chęci zaangażowania ze strony poszczególnych szczebli samorządów.

By oszacować liczbę osób, która skorzysta z programu, naukowcy wykorzystują dane GUS oraz dane opracowywane przez wydziały zdrowia urzędów wojewódzkich. Nabór do programu prowadzony będzie przez lekarzy POZ i przez lekarzy poradni specjalistycznych. Dodatkowo zaproszenia będą publikowane w prasie, na plakatach i ulotkach dystrybuowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Już w lipcu zostanie zainaugurowana uaktualniona wersja „Modelowego samorządowego programu polityki zdrowotnej profilaktyki grypy w grupach ryzyka”, uwzględniająca m.in.: nowe publikacje, zmieniony schemat programu polityki zdrowotnej (według nowych wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) oraz najlepsze przykłady wdrożeń programów polityki zdrowotnej w samorządach. Jako wzór podaje się m.in. Częstochowę, gdzie wprowadzono program profilaktyki grypy w grupach ryzyka.

Autorzy programu bardzo liczą na to, że NFZ wesprze finansowo zakup szczepionek dla mieszkańców z grup ryzyka. Czy tak się rzeczywiście stanie, czas pokaże. Tymczasem co roku wirusem grypy na świecie zakaża się 5-10 proc. populacji dorosłych i 20-30 proc. dzieci. Grypa i wirusy grypopodobne są corocznie przyczyną zgonu od 250 tys. do pół miliona ludzi na świecie. W Europie na grypę co roku umiera 38,5 tys. osób.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.