Jest praca w podkarpackiej policji. Dla ponad 70 osób

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Jest praca w podkarpackiej policji. Dla ponad 70 osób

Małgorzata Froń

Trwa rekrutacja do pracy w podkarpackiej policji. Można składać podania. Potrzeba 72 osoby, podań jest 1020. Po kursie początkujący policjant zarabia 2,5 tys. złotych „na rękę” .

Najwięcej wolnych etatów jest w większych podkarpackich jednostkach. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie potrzebuje 31 funkcjonariuszy, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie - 28, Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli - 11, po 9 - Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu i Komenda Miejska Policji w Przemyślu, a po 8 - Komenda Powiatowa Policji w Dębicy i Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu. Jak informuje biuro prasowe KWP, podkarpacka policja ma 163 wakaty.

Cały czas trwa nabór chętnych. Do tej pory wpłynęło 1020 podań. W tym roku wyznaczono dwa terminy przyjęcia do służby w policji na terenie naszego garnizonu: 2 listopada - 13 osób, 28 grudnia - 70 osób. Zainteresowanie zatrudnieniem w policji jest duże, m.in. ze względu na stabilną, choć stresującą pracę i atrakcyjne, jak na Podkarpacie, zarobki. Początkujący policjant, po 6-miesięcznym szkoleniu, dostaje od razu ok. 2500 zł na rękę.

Wynagrodzenia policjantów będą większe

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji składając życzenia policjantom z okazji ich święta zapowiedział wzrost ich wynagrodzeń.

- Rozwój i unowocześnienie policji jest jednym z priorytetów rządów. W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych policja otrzyma niemal 6 miliardów złotych. Część z tej sumy trafi do funkcjonariuszy i pracowników w formie podwyżek

- mówił Błaszczak.

Jak przypomniał, wynagrodzenie funkcjonariuszy i pracowników wzrosło już o około 250 zł, a do 2019 roku będzie ono wyższe w sumie o ok. 600 zł. Dodatkowo w Polsce emerytura mundurowa przysługuje już po 15 latach służby. To, oprócz dobrej pensji, zachęta do pracy w tych służbach.

Kto ma szanse zostać policjantem?

W ubiegłym roku do podkarpackiej policji przyjęto 178 osób.

- Podań było około 1,6 tys. Chcemy, żeby służyli u nas najlepsi kandydaci, dlatego zachęcamy do składania podań

- mówi komisarz Marta Tabasz - Rygiel, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Największe szanse na pracę w policji mają osoby z wykształceniem wyższym magisterskim o kierunku administracja, prawo, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. Poszukiwane są też osoby po szkole średniej, które ukończyły klasę policyjną.

Kandydat do pracy w policji musi mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię i korzystać z pełni praw publicznych. Nie może być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo pospolite lub przestępstwo skarbowe. Preferencyjnie traktowane mają być osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A lub C, a także osoby z tytułem ratownika lub ratownika medycznego, z uprawnieniami instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, a dokumenty można składać w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach od 8. do 14. Czas trwania postępowania kwalifikacyjnego od dnia złożenia kompletu dokumentów do momentu przyjęcia do służby wynosi około 6 - 7 miesięcy.

Rekrutacja jest długa

Walka o etat w policji nie jest łatwym zadaniem. Kandydatów czeka kilkuetapowa rekrutacja. Po złożeniu dokumentów osoba jest test z wiedzy o policji, władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a następnie przechodzi test sprawnościowy oraz badania psychologiczne.

- Osoba, która przeszła postępowanie kwalifikacyjne jest kierowana na szkolenie do jednej ze szkół policyjnych - wyjaśnia Ewelina Wrona z działu prasowego KWP Rzeszów. - Takie szkolenie trwa do pół roku, potem trafiają do jednostek policji.

Małgorzata Froń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.