Jest praca w podkarpackiej policji. Dla ponad 70 osób

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Małgorzata Froń

Jest praca w podkarpackiej policji. Dla ponad 70 osób

Małgorzata Froń

Trwa rekrutacja do pracy w podkarpackiej policji. Można składać podania. Potrzeba 72 osoby, podań jest 1020. Po kursie początkujący policjant zarabia 2,5 tys. złotych „na rękę” .

Najwięcej wolnych etatów jest w większych podkarpackich jednostkach. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie potrzebuje 31 funkcjonariuszy, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie - 28, Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli - 11, po 9 - Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu i Komenda Miejska Policji w Przemyślu, a po 8 - Komenda Powiatowa Policji w Dębicy i Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu. Jak informuje biuro prasowe KWP, podkarpacka policja ma 163 wakaty.

Cały czas trwa nabór chętnych. Do tej pory wpłynęło 1020 podań. W tym roku wyznaczono dwa terminy przyjęcia do służby w policji na terenie naszego garnizonu: 2 listopada - 13 osób, 28 grudnia - 70 osób. Zainteresowanie zatrudnieniem w policji jest duże, m.in. ze względu na stabilną, choć stresującą pracę i atrakcyjne, jak na Podkarpacie, zarobki. Początkujący policjant, po 6-miesięcznym szkoleniu, dostaje od razu ok. 2500 zł na rękę.

Wynagrodzenia policjantów będą większe

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji składając życzenia policjantom z okazji ich święta zapowiedział wzrost ich wynagrodzeń.

- Rozwój i unowocześnienie policji jest jednym z priorytetów rządów. W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych policja otrzyma niemal 6 miliardów złotych. Część z tej sumy trafi do funkcjonariuszy i pracowników w formie podwyżek

- mówił Błaszczak.

Jak przypomniał, wynagrodzenie funkcjonariuszy i pracowników wzrosło już o około 250 zł, a do 2019 roku będzie ono wyższe w sumie o ok. 600 zł. Dodatkowo w Polsce emerytura mundurowa przysługuje już po 15 latach służby. To, oprócz dobrej pensji, zachęta do pracy w tych służbach.

Kto ma szanse zostać policjantem?

W ubiegłym roku do podkarpackiej policji przyjęto 178 osób.

- Podań było około 1,6 tys. Chcemy, żeby służyli u nas najlepsi kandydaci, dlatego zachęcamy do składania podań

- mówi komisarz Marta Tabasz - Rygiel, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Największe szanse na pracę w policji mają osoby z wykształceniem wyższym magisterskim o kierunku administracja, prawo, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne. Poszukiwane są też osoby po szkole średniej, które ukończyły klasę policyjną.

Kandydat do pracy w policji musi mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię i korzystać z pełni praw publicznych. Nie może być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo pospolite lub przestępstwo skarbowe. Preferencyjnie traktowane mają być osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii A lub C, a także osoby z tytułem ratownika lub ratownika medycznego, z uprawnieniami instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, a dokumenty można składać w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach od 8. do 14. Czas trwania postępowania kwalifikacyjnego od dnia złożenia kompletu dokumentów do momentu przyjęcia do służby wynosi około 6 - 7 miesięcy.

Rekrutacja jest długa

Walka o etat w policji nie jest łatwym zadaniem. Kandydatów czeka kilkuetapowa rekrutacja. Po złożeniu dokumentów osoba jest test z wiedzy o policji, władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a następnie przechodzi test sprawnościowy oraz badania psychologiczne.

- Osoba, która przeszła postępowanie kwalifikacyjne jest kierowana na szkolenie do jednej ze szkół policyjnych - wyjaśnia Ewelina Wrona z działu prasowego KWP Rzeszów. - Takie szkolenie trwa do pół roku, potem trafiają do jednostek policji.

Małgorzata Froń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.