Jest szansa na bloki i nowe mieszkanie w Rypinie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. UM
Karolina Rokitnicka

Jest szansa na bloki i nowe mieszkanie w Rypinie [zdjęcia]

Karolina Rokitnicka

RTBS wybudowało blok w Rypinie i planuje kolejne inwestycje.

Powraca temat budowy bloku przez Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Lokatorzy mogliby otrzymać przydział na mieszkanie wpłacając zaledwie 15% jego wartości. Zakładając, że 50-metrowe kosztowałoby 150 tys. zł, więc wkład wyniósłby 22,5 tys. zł. Plany budowy bloków w partnerstwie z RTBS ma gmina Ciechocin. Ich przedstawiciele nawiązali współpracę w 2008 roku. Gmina przeznaczyła pod budownictwo wielorodzinne hektarową działkę w Elgiszewie. Zaprojektowano tu dwa bloki. Każdy z 24 mieszkaniami. Inwestycja jednak nie doszła do skutku, ponieważ zmiany w przepisach spowodowały niekorzystne skutki dla lokatorów, od których byłby wymagany wyższy wkład mieszkaniowy. Tym samym zainteresowanie spadło. Pojawił się pomysł alternatywny, by wybudować jeden blok. Jego koszt to około 3,1 mln złotych. Schemat finansowania byłby taki, że 75% zostałoby pokrytych z kredytu zaciągniętego przez RTBS. 10% stanowiłby udział gminy.

- Musielibyśmy wyłożyć około 310 tys. złotych. Jednak przekazaliśmy już grunt pod blok, którego wartość to około 157 tys. zł. Tak więc na pokrycie kosztów udziału potrzebowalibyśmy około 150 tys. zł, które trzeba byłoby zabezpieczyć w budżecie. Warto jednak, bo chodzi o stworzenie warunków dla mieszkańców, ułatwienie im zdobycia pierwszego wymarzonego mieszkania, a także o rozwój gminy - informuje wójt gminy Ciechocin Jerzy Cieszyński.

Władze gminy są przekonane, że nowe zasady finansowania udziałów w RTBS zwiększa zainteresowanie przedsięwzięciem i dojdzie ono do skutku.

RTBS ma już 16 lat. Wybudowało kilkanaście bloków na terenie Rypina, Kowalewa Pomorskiego i Golubia-Dobrzynia. Powstało tu ponad 400 mieszkań.

Udziałowcami spółki jest siedem samorządów. Najwięcej udziałów ma Rypin - 83% udziałów. Reszta podzielona jest pomiędzy gminę Kowalewo Pomorskie, Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Wąpielsk, Radomin i Choceń. W tym roku RTBS zakończyło budowę 24-rodzinnego bloku przy ulicy Mławskiej w Rypinie. Jego koszt to prawie około 2,7 mln zł. Są tu mieszkania jedno, dwu- oraz trzypokojowe. RTBS planuje też budowę bloku w Choceniu.

W tym roku RTBS Rypińskie zakończyło budowę 24-rodzinnego bloku przy ulicy Mławskiej w Rypinie. Jego koszt to prawie około 2,7 mln złotych. Są tu mieszkania jedno-, dwu- oraz trzypokojowe. Wszystkie w stanie deweloperskim. Blok ma cztery kondygnacje. Są w nim trzy klatki. W piwnicy oprócz komórek lokatorskich, jest siedem garaży.

Gdy miasto Rypin zakładało spółkę miała ona kapitał 20 tys. zł. Dziś jej aktywa szacowane są na ponad 35 mln zł.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.