Jest ustawa, która wymiecie patronów ulic

Czytaj dalej
Fot. zrzut ekranu z Google Street View
Anna Stasiewicz

Jest ustawa, która wymiecie patronów ulic

Anna Stasiewicz

- Nie zamierzamy się uchylać od jej wykonania - zapewniają w bydgoskim ratuszu. W Bydgoszczy zmieni się 12 patronów ulic i skwerów.

Chociaż o dekomunizacji ulic, placów czy obiektów mówiło się od pewnego czasu, teraz samorządy nie będą miały wyjścia. Sejm przyjął właśnie ustawę autorstwa senatorów Prawa i Sprawiedliwości senacki projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

- Tylko rozwiązanie ustawowe pozwoli przywrócić historyczną sprawiedliwość - uważa Łukasz Schreiber, poseł PiS.

Zdaniem polityka PiS, niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy patronami ulic czy placów są osoby współpracujące z NKWD - tak było w przypadku Zygmunta Berlinga czy Plan 6-letni, który rujnował polską gospodarkę.

- To sprawa, którą zajmowałem się jeszcze będąc radnym. Niestety, bez skutku. Wtedy argumentem była uciążliwość dla mieszkańców. W ustawie przewidziano jednak, że dla mieszkańców nie będzie kosztów ani problemów. Wszystkie dokumenty będą ważne bez konieczności ich wymiany - zwraca uwagę poseł Schreiber.

- Nie zamierzamy się uchylać od wykonania ustawy, ale najważniejsze jest dla nas zdanie mieszkańców - mówił nam Michał Sztybel, doradca prezydenta Bydgoszczy.

- Ustawa była potrzebna - twierdzi z kolei Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - Nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Zgodnie z ustawą, wojewoda może stwierdzić nieważność uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej. Jeśli w ciągu 3 miesięcy nie zostanie nadana nowa nazwa, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze.

- Na zmianę nazwy samorządy będą miały czas rok od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Wolne od opłat są pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych. Zmiana nazwy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - dodaje Jarosław Jakubowski.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.