Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jestem optymistą, jeśli chodzi o służbę zdrowia

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapinski
Agata Pustułka

Jestem optymistą, jeśli chodzi o służbę zdrowia

Agata Pustułka

Rozmowa z prof. Marianem Zembalą, dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca, byłym ministrem zdrowia.

Kilka dni temu został pan uhonorowany tytułem doktora honoris causa swojej uczelni, czyli Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, pokazując w wykładzie bogactwo osiągnięć medycznych. Od czego one zależały na Górnym Śląsku?
To jest zawsze połączenie wielu czynników. Skupiając się na woj. śląskim, była to z pewnością obecność i dynamiczny rozwój Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który w naturalny sposób, poprzez działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną, stymuluje rozwój nowoczesnej medycyny. SUM „osadzony” jest na kilku mocnych wydziałach: dwóch lekarskich, w Zabrzu i Katowicach, oraz sosnowieckiej farmacji. Po drugie, to obecność wysoko wykwalifikowanej kadry. Po trzecie - obecność liderów, którzy stworzyli wielkie szkoły medyczne. Do nich niewątpliwie należą profesorowie: Kornel Gibiński (szkoła internistów), Franciszek Kokot (szkoła nefrologii i chorób przemiany materii), Stanisław Szyszko (znana szkoła nowoczesnej chirurgii), Zbigniew Herman (nowoczesnej farmakologii), Bożena Hager-Małecka (wielka śląska szkoła pediatrii), Anna Dyaczyńska-Herman (pionier anestezjologii i nowoczesnej intensywnej terapii), Zbigniew Religa (kardiochirurgii i transplantologii) oraz Stanisław Pasyk, Lili Goldstein i Leszek Giec - szkoła nowoczesnej kardiologii dorosłych i dzieci. Oczywiście nie jest to lista pełna. Chciałbym na chwilę zatrzymać się przy prof. Kokocie. To ikona całej polskiej medycyny, człowiek niezwykły, inspirujący, wybitnie zdolny i pracowity. Niewątpliwie jego wzór promieniował i będzie promieniował na kolejne pokolenia lekarzy.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.