Jesteś po czterdziestce? Otrzymasz pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych!

Czytaj dalej
Fot. sxc.hu
Urszula Sobol

Jesteś po czterdziestce? Otrzymasz pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych!

Urszula Sobol

Od 1 lipca kobiety i mężczyźni powyżej 40 roku życia, w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”, otrzymają jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. W pakiecie m.in. morfologia krwi, stężenie cholesterolu i poziomu glukozy i badanie ogólne moczu. Mężczyźni będą mogli też skorzystać z badania PSA, w kierunku raka prostaty.

Głównym celem nowego programu zdrowotnego jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa.

- Epidemia wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 PLUS - informował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Badania są potrzebne

Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Opieki Zdrowotnej, specjalista medycyny rodzinnej podkreśla, że wszelkie działania dotyczące profilaktyki są pożądane.

- To krok w dobrym kierunku, ale tak naprawdę więcej konkretów na temat korzyści zdrowotnych dla społeczeństwa będzie można uzyskać dopiero po jakimś czasie trwania tych badań profilaktycznych. Pojawią się wtedy twarde dane mówiące o tym, czy badania profilaktyczne wpłynęły na zachorowalność i śmiertelność z powodu określonych chorób i czy taki kształt badań uwzględnia wszystkie elementy, które są najistotniejsze, jeśli chodzi o problemy zdrowotne ludzi powyżej 40. roku życia - ocenia lekarz.

Trzy pakiety badań dostępne w ramach programu

Program 40 PLUS zakłada przeprowadzenie badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych będzie zawierał m.in. morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę i badanie ogólne moczu.

Dodatkowo mężczyźni będą mogli zrobić badanie PSA, w kierunku raka prostaty. Do pakietu wspólnego zalicza się pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocena miarowości rytmu serca.

Jak będzie można się zgłaszać?

Pacjenci, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, powinni wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Osoby, które mają problemy z IKP mogą skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej. Badania będą robione w punktach, które będą realizowały ten program. NFZ nie będzie organizował konkursu ofert. Placówki medyczne same będą mogły zgłosić się do programu.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.