Jeszcze w tym roku sosnowieckie hospicjum przyjmie pierwszych chorych. Kończy się jego budowa

Czytaj dalej
Fot. TOS
Tomasz Szymczyk

Jeszcze w tym roku sosnowieckie hospicjum przyjmie pierwszych chorych. Kończy się jego budowa

Tomasz Szymczyk

Kończą się prace przy budowie stacjonarnego hospicjum im. Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu - Porąbce. Placówka jeszcze w tym roku chce przyjąć pierwszych podopiecznych.

Dwudziestą rocznicę rozpoczęcia funkcjonowania będzie w tym roku świętować Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła. Dotychczas funkcjonowało (i funkcjonować chce dalej) jako hospicjum domowe, jednak ukoronowaniem dwudziestoletniej działalności będzie planowane na koniec tego roku otwarcie siedziby stacjonarnej. Na ten cel przebudowany i rozbudowany zostaje budynek dawnej szkoły górniczej w Sosnowcu-Porąbce.

- Prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, dzięki głównemu wykonawcy, również dzięki życzliwemu podejściu i szybkiemu działaniu m.in. gazowni , elektrowni czy wodociągów, które swoje prace wykonały w ekspresowym tempie - opowiada Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum i dodaje, że jeśli nie pojawią się jakieś nieprzewidziane trudności, to w listopadzie z opieki w placówce skorzystać będą mogli pierwsi podopieczni.

Prace w części adaptowanej dobiegają już końca. Do większości pomieszczeń, po montażu białej aparatury oraz ich wysprzątaniu, można by już praktycznie wstawiać meble. W części dobudowywanej - okrągłej, widocznej od ul. Hubala-Dobrzańskiego - jeszcze wiele jest do zrobienia, ale osiągnęła stan zamknięty. Aktualnie montowane jest tam ogrzewanie podłogowe.

- Taki rozmach działań inwestycyjnych nie byłby możliwy bez istotnego wsparcia z zewnątrz. Urząd Marszałkowski, który zaakceptował hospicyjny projekt stworzenia kompleksowego centrum opiekuńczego dofinansował go w ramach EFFR RPO WŚl. 2014-2020, przeznaczając na ten cel kwotę prawie 5,5 mln zł - dopowiada skarbnik stowarzyszenia Beata Bandura.

Modernizacja i przebudowa dawnej szkoły to tylko jeden z projektów. Drugi dotyczy wyposażenia go w niezbędny sprzęt.
Potrzebny będzie sprzęt rehabilitacyjny, łóżka, wyposażenie sal chorych, sprzęt AGD. I w tym zakresie hospicjum również otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach EFS RPO WŚl. 2014-2020 w wysokości około 2,8 mln zł. Ta kwota pozwoli wyposażyć obiekt w podstawowym zakresie i rozpocząć działalność. Środki unijne to ogromna pomoc i odczuwalne wsparcie, bez których na pewno nie bylibyśmy w stanie zrealizować tych projektów w tak krótkim czasie i w takim zakresie. Na rzecz hospicjum od lat w Sosnowcu organizowane są akcje charytatywne, koncerty, festyny, aukcje. Sosnowiczanie chętnie przekazują też na ten cel jeden procent podatku.

- Jeden procent to odpowiedź na nasze wysiłki . Społeczeństwo jak sądzę, dostrzega starania i w ten sposób nas wspiera. Z roku na rok trafia do nas coraz więcej środków z odpisu wg statystyk odnotowujemy stały prawie 15-procentowy wzrost - opowiada Małgorzata Czapla.

Każdy będzie mógł pomóc również poprzez udział w aukcji obrazów, która 27 września odbędzie się w sosnowieckim Pałacu Schoena. Prace przekazali na nią artyści związani z ASP w Krakowie i Katowicach.

10 października w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się z kolei koncert z okazji 20-lecia hospicjum. Gwiazdą będzie Janusz Radek. Wstęp wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Konieczne jest nabycie bezpłatnej wejściówki.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.