Jeżdżą jak szaleńcy! Co będzie dalej?!

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Jeżdżą jak szaleńcy! Co będzie dalej?!

Kamila Kamiennik

- Jak przejedzie samochód to tylko kurz po nim zostaje. A my musimy cały czas uważać, żeby nic nas nie przejechało - czytelnik.

Każdy poranek na ul.Mieszka I w Żarach jest wyjątkowo głośny. Najemcy biur nie mogą otworzyć okien, bo hałas w godzinach porannych i popołudniowych jest nie do wytrzymania. Co jest tego przyczyną? Samochody, które jeżdżą z nadmierną prędkością, a nie każdy kierowca jedzie przepisowe 50 km/godz.

Jednak hałas to tylko wierzchołek góry lodowej. Najbardziej muszą uważać piesi, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy. Nasza czytelniczka, Kasia, nie raz musiała uciekać spod kół pirata drogowego, który znacznie przekroczył prędkość. Wiele osób, które codziennie spędzają na Mieszka I sporo czasu, załamuje ręce. Mieszkańcy tej ulicy również zwracają uwagę na pędzących kierowców.

- Najgorzej jest przy zamku, tam kierowcy jeżdżą najszybciej. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłyby tzw. progi zwalniające, wtedy każdy byłby zmuszony zwolnić - mówi Piotr Matuszewski z Żar.

Problem piratów drogowych jest tym bardziej poważny i uciążliwy, gdyż w pobliżu ulicy znajduje się targowisko, gdzie każdego dnia przychodzi mnóstwo osób. Wielu z nich musi się naprawdę dobrze zastanowić, zanim przejdzie na drugą stronę ulicy.
Hałas, kierowcy i ...kłęby kurzu, szczególnie dają się we znaki pracownikom biur przy Mieszka I 13.

- Nadmierna prędkość to jedno, ale kierowcy, którzy pędzą po ulicy zostawiają po sobie tumany kurzu, który jest dosłownie wszędzie. Szczególnie widzę to u siebie w firmie, gdzie co chwilę muszę wycierać kurz - mówi nasz czytelnik, właściciel jednej z firm przy Mieszka I 13.

Nasz czytelnik zwraca uwagę, że tą sprawą powinna zainteresować się straż miejska, w końcu to strażnicy pilnują porządku w mieście. Zapytaliśmy Naczelnika Straży Miejskiej w Żarach dlaczego strażnicy nie patrolują Mieszka I pod kątem piratów drogowych.

- Straż Miejska nie posiada uprawnień do korzystania z urządzeń rejestrujących prędkość. W związku z tym strażnicy miejscy nie mogą podejmować czynności związanych z przekroczeniem prędkości na drodze przez kierowców - informuje Dariusz Milewski, Komendant Straży Miejskiej w Żarach.

Postanowiliśmy zapytać rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Żarach, czy ktoś już zgłosił sprawę piratów drogowych na Mieszka I.

- Do tej pory nie mieliśmy takiego zgłoszenia. Jednak każdy może sam zgłosić taką sprawę na stronie internetowej policji, w zakładce Krajowa Mapa Zagrożeń. Wpisujemy miejsce, rodzaj zagrożenia i wysyłamy zgłoszenie. Wówczas koordynator w ciągu pięciu dni sprawdza, czy rzeczywiście na danym terenie kierowcy przekraczają prędkość i wysyła na miejsce patrol policji, który kilkukrotnie będzie badał zgłoszoną sprawę - mówi podkom. Aneta Berestecka, rzecznik KPP w Żarach.

Czy wkrótce na Mieszka I pojawią się policjanci, a na ulicy zapanuje cisza i spokój? Sprawdzimy i wrócimy do sprawy.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.